Jičín prodá areál kasáren písecké firmě Czech development | E15.cz

Jičín prodá areál kasáren písecké firmě Czech development

Město Jičín prodá pětihektarový areál kasáren nedaleko centra písecké firmě Czech development ze skupiny Stavinvest Group. Schválením smluv o prodeji a nájmu o tom v těchto dnech rozhodli jičínští zastupitelé. Prodej kasáren, na jejichž místě by měl investor postavit asi 300 bytů, kanceláře a objekty občanské vybavenosti, trval téměř dva roky. Město za areál získá 16 milionů korun.

Podle provozního ředitele Stavinvestu Vladimíra Hrabáka má projekt několik etap rozvržených do deseti let. „Po vypracování územní studie a získání územního rozhodnutí by první vlastní stavební práce mohly začít v roce 2012,“ řekl Hrabák. Firma Czech development vyhrála výběrové řízení na kasárna již v roce 2009. Prodeje se zadrhl loni před říjnovými volbami, kdy zastupitelstvo na svém posledním zasedání smlouvy s firmou neschválilo. Rozhodnutí o budoucnosti kasáren tehdejší zastupitelé nechali na nových zastupitelích. V něm koalici vytvořily ODS, ČSSD a TOP 09. TOP 09 pak navrhla zrušení výběrového řízení s tím, že by se město mělo do revitalizace kasáren pustit samo. Strana odhadovala, že při prodeji areálu pro výstavbu rodinných domků by město mohlo postupně vydělat několik desítek milionů korun. V lednu nakonec zastupitelé rozhodli, že se město má s firmou pokusit vyjednat vyšší cenu.

Schválená cena je proti původní vyšší o devět milionů korun. Městu také proti původnímu návrhu zůstanou dlažební kostky za asi 3,5 milionu korun, firma postaví infrastrukturu i pro sousední městské pozemky a zvýší ručení za projekt. Město odhaduje, že celkový přínos pro město bude přes 20 milionů korun. Dohoda nově řeší i možnost, že město získá na demolici části budov v areálu dotaci od státu. Za vyšší prodejní cenu však Jičín firmě ustoupí zejména v tom, že nebude striktně trvat na původně navržených etapách projektu. To se při projednávání nelíbilo některým zastupitelům. „Vliv města je důležitější než peníze. Město by si mělo nechat vlastní autonomii,“ řekl opoziční zastupitel Jiří Vitvar (KDU-ČSL). Podle Hrabáka firmě volnější etapizace umožní hledat možnosti dalšího využití areálu podle situace na trhu. Jako příklad jmenoval možnou stavbu technologického centra. Hrabák upozornil, že ve smlouvě je řada bodů, kdy město může smlouvu ukončit v případě, že by firma své závazky neplnila. Pro prodej kasáren hlasovalo 12 zastupitelů koalice a dva z KSČM. Šest zastupitelů bylo proti nebo se zdrželo hlasování.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!