Kamera v publiku? Zastaví koncert

Do Boleslavi se po čtyřech letech vrací Radůza. Trochu jiná zpěvačka.

Vystoupí v domu kultury, netypicky ve velkém sále, který nemá ráda, protože jí dá práci vyplnit prostor energií. Tentokrát jí pomůže kapela.
„Začala jsem s ní koncertovat v této sezoně, moc nás to baví a jsem ráda, že takto přijedeme i do Mladé Boleslavi,“ říká Radůza.
Divákům se díky tomu představí také muzikanti, které znají z posledních dvou desek harmonikářky hrající takzvaný šramlšanson. Ta se jako obvykle doprovodí na akordeon, kytaru a klavír.
„Hraji průřez všemi svými alby, ale představím i zbrusu nové písničky. Když nějakou napíšu, hned ji zařadím na repertoár, program se tak mění,“ vysvětluje hudebnice.

Ukolébává i burcuje

V Boleslavi vystoupila naposled před čtyřmi lety. Kapela a novinky včetně songů z kritikou chváleného letošního alba Miluju vás však nejsou jedinými změnami. Radůza, vlastním jménem Radka Vranková, totiž mezitím přivedla na svět syna a dceru. Také zjistila, že je dlouhodobě nemocná.
„Od té doby, co vím, že trpím celiakií, a dodržuji bezlepkovou dietu, mám více energie. Pro děti jsem zase napsala dvě ukolébavky, které hraji na koncertech,“ říká Radůza.
Rok a půl stará dcera Asena, tříletý syn Atilla a turecký přítel s ní také donedávna vyráželi na koncerty. „Od doby, kdy jsem přestala kojit, je ale zbytečné, aby se se mnou děti tloukly ze štace na štaci. Zůstávají doma s tatínkem a babičkou. Teď hraji hodně, stýská se mi,“ přiznává zpěvačka s tím, že s potomky i tak tráví víc času, než kdyby měla obvyklejší zaměstnání.
Publiku se neostýchá dát najevo, co se jí líbí, či nelíbí. Nekompromisní je, pokud zjistí, že ji někdo natáčí. „A neměla bych být? Je to krádež,“ míní Radůza, která v takové situaci přeruší koncert, sestoupí k divákovi a požádá jej, aby nahrávku vymazal.
Muzikantku objevila v roce 1993 s kloboukem na ulici zpěvačka Zuzana Navarová. Tři dny na to začala Radůza koncertovat a ještě týž rok předskakovala v Lucerně americké hvězdě Suzanne Vega. O šest let později stála na pódiu před Mikem Oldfieldem. V roce 2003 získala tři hudební ceny Anděl, ani jednu sošku ale nemá doma. Věnovala je do charitativních dražeb.
Mihla se ve filmu Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Napsala také pohádkovou knížku pro děti.

Talent napříč obory

„Právě jsem dokončila knížku povídek, tentokrát pro dospělé. Měla by vyjít příští rok na podzim,“ říká Radůza. Jako vydavatelka ve svém Radůza records rovněž chystá desku kladenské skupině Zrní a Haně Ulrychové. „Možná se rýsuje i práce na hudbě k dokumentárnímu filmu, což by mě velmi zajímalo,“ dodává Radůza.
Do Boleslavi se vrátí nejpozději za rok jako autorka písní původního komorního muzikálu Hospodine, pomiluj ny! „Na téma svatého Vojtěcha a Václava jej připravuje tandem Pavel Khek - Petr Mikeska. Jeho premiéra slavnostně otevře Novou scénu,“ upřesňuje ředitel Městského divadla Mladá Boleslav František Skřípek.