Král zlodějů vybral stovky chat | E15.cz

Král zlodějů vybral stovky chat

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeňský soud se zabývá případem invalidního důchodce z Karlovarska. Díky své čipernosti může být titulován jako král zlodějů.

Pět let se sedmačtyřicetiletý invalidní důchodce Ferdinand Haga z Karlovarska živil krádeží. Za tu dobu si na své konto připsal skoro tři stovky chat, do nichž se podíval a odkud si něco odnesl. Bral všechno. Jídlo, nářadí, bytové doplňky… Škody, které za svou zločineckou kariéru napáchal, se vyšplhaly na miliony korun. Sám se k trestné činnosti, jak bývalo u podobných členů galérky dobrým zvykem, nepřiznal.

Čtení na hodiny

Spis, kde je zaznamenáno všechno, co kdy Haga v chatách sebral, zabere několik hodin čtení. Každý skutek je v něm podrobně rozepsán. Ze spisu je také patrno, jak se Haga nejprve soustředil na rekreační objekty na Karlovarsku. A postupně svou trestnou činnost rozšiřoval i do dalších krajů republiky, přestože těžiště leželo na Karlovarsku a Plzeňsku. Na všechno už postupem let nestačil. Přizval si tedy komplice, o dvanáct let mladšího Jiřího Razíma.

Spolu se pustili do další stovky chat. Své stopy zanechali v Tisu na Plzeňsku, Dolánkách a Pístkově na Karlovarsku, Blatně, Vítkovicích a Nové Vsi na Lounsku, ale i na Rakovnicku a v severních Čechách. Jsou však případy, které se vymykají běžné Hagově praxi. Zejména ten z Benešovska. V kancelářích, kam se vloupal, totiž nic neukradl. Ovšem při odchodu, možná ze vzteku, interiér zapálil.

„Škoda se vyšplhala na čtyři sta tisíc korun,“ řekla státní zástupkyně. Haga byl dokonce tak obratný zloděj, že za jednu noc dokázal vykrást i pět objektů. V některých z nich dokonce spali lidé. Mezi oběti krále zlodějů patřila i Plzeňanka Božena Heinová, jejíž chatu vykradl v červenci 2001. „Do chaty se dostal v noci dílnou v suterénu. My jsme spali nahoře i se psem. Všechno jsme ale zjistili až ráno. Všechno museli mít dobře vytipované. Věděli, co v chatě máme a šli na jistotu,“ vysvětlila Heinová.

Už dostal šest let

Plzeňský krajský soud už jednou Hagu za mříže poslal. Při jednání před dvěma lety, kdy mu prokázal většinu z celkového počtu skoro tří stovek vykradených chat, jej soudce Tomáš Bouček odsoudil na šest let pobytu v žaláři. Jeho kumpánu Razímovi do trestního rejstříku napsali dvaadvacet měsíců nepodmíněně. Haga se ovšem s rozsudkem nesmířil, a přesto že v soudní síni při jeho vynášení nebyl, podal si proti němu odvolání. Vrchní soud následně trest zrušil a složitý případ znovu putoval do Plzně, kde jej soudci začali znovu rozmotávat.

Objekty zabezpečte

Právě teď, na podzim a na zimu, je doba, která dává příležitost vykradačům chat a chalup. Proto policisté majitelům radí, jak podobným událostem předejít. „Důležité je, aby lidé občas chatu jeli zkontrolovat nebo požádali sousedy. Také není vhodné nechávat poštovní schránku přeplněnou zásilkami. V případě, že napadne sníh, bylo by dobré jej odklidit, protože i podle toho se pozná, jestli je chata obývaná, nebo ne,“ zdůrazňuje mluvčí plzeňských policistů Simona Čejková.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.