Krátký úsek D11 by se mohl začít stavět v roce 2012 | E15.cz

Krátký úsek D11 by se mohl začít stavět v roce 2012

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Smlouva mezi farmářkou Ludmilou Havránkovou s Ředitelsvím silnic a dálnic (ŘSD) o prodeji pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové je definitivní a stavbě nic nebrání. Několik kilometrů dlouhý úsek by se mohl začít stavět v příštím roce. Spor o pozemky trval 17 let. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Dálnice dosud končí před Hradcem Králové. V budoucnu má pokračovat až k polským hranicím.

„Je to vzájemná dohoda mezi farmářkou a ŘSD, není potřeba schválení vládou. Za 11 hektarů potřebných pro sjezdy dálnice dostane paní Havránková 90 milionů korun. Jde o částku určenou soudním znalcem, není to spekulativní cena,“ řekl Ptačinský. Podle mluvčího farmářka na prodeji pozemků nijak nevydělá. Vždy deklarovala, že chce dál hospodařit a peníze utratí za pozemky. Statkářka si koupí parcely někde jinde a smění je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. Cenový rozdíl mezi nimi fondu doplatí.

Silničáři díky podpisu smlouvy už mohou žádat o stavební povolení. Předtím začnou mimo jiné archeologické či hydrologické průzkumy. Samotná stavba potrvá zhruba rok a půl a poté může jít do předčasného užívání, tedy v roce 2014. Na úplné dokončení bude stavební firma potřebovat dva až 2,5 roku, dodal Ptačinský. „Určitě je to po 17 letech pokrok. Úkolem kraje bude dohlížet, aby se skutečně v roce 2012 začalo skutečně stavět,“ řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Po dokončení se zprovozní 3,7 kilometru dálnice až do Hradce Králové. Zhruba 1,2 kilometru postaveno, úsek ale stále není v provozu. Zbývá postavit přibližně 2,5 kilometru. Na dokončení bude potřeba asi 1,5 miliardy korun. „Je to průlomová věc, která umožní výstavbu dálnice až na hranici s Polskem. Napojení na dálniční síť zatraktivňuje všechny lokality po všech stránkách, pro podnikání i turistiku,“ řekl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Dálnice D11 by v celé délce měla měřit 154 kilometrů, v provozu je dosud 84 kilometrů z Prahy k hranicím Hradci Králové. Zbylou část silničáři připravují. Od Hradce Králové by dálnice vést směrem na Jaroměř, Dvůr Králové, Trutnov až k hranicím s Polskem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video