Čtenáři za Knihu roku vybrali Šikmý kostel Karin Lednické | E15.cz

Čtenáři za Knihu roku vybrali Šikmý kostel Karin Lednické

ČTK

Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. V hlasování veřejnosti o výsledcích rozhodlo 119 978 hlasů, loni se do soutěže zapojilo 47 892 čtenářů. Vyhlašovatelem ankety je Nadační fond Čtení tě mění. U příležitosti vyhlášení vítězů ankety byla udělena také Cena za celoživotní dílo spisovateli Pavlu Kohoutovi, uvedla za organizátory Helena Frantová z vydavatelství Euromedia Group.

Hlasovalo se ve dvanácti kategoriích, do nichž nakladatelé a vydavatelé nominovali své nejúspěšnější tituly vydané v loňském a letošním roce. Porota složená z novinářů, literárních odborníků a blogerů poté vybrala v každé z těchto kategorií stovku knih, které obdržely oficiální nominaci, a pak hlasovali čtenáři.

Ve vítězné knize Šikmý kostel s podtitulem Románová kronika ztraceného města léta 1894-1921 autorka vypráví příběh někdejší pastevecké vesnice, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později, také kvůli těžbě uhlí, zašla na úbytě. Děj je vystavěn na skutečných událostech české historie.

Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žiji v Ostravě. Po maturitě vykonávala řadu profesí v průmyslových podnicích na Ostravsku a Karvinsku. Na začátku devadesátých let začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v soukromém rádiu a věnovala se kulturní publicistice v regionálních médiích. Po návratu ze studií v Londýně překládala beletrii, vydávala knihy a nyní se věnuje vlastnímu psaní. Šikmý kostel je úvodním dílem zamýšlené trilogie; v současné době pracuje na dílu druhém.

Nová kniha Lednické zvítězila v anketě i v kategorii Společenský román. V kategorii Umělecká próza nejvíce hlasů dostala Petra Dvořáková za knihu Vrány, jako Výjimečný nakladatelský počin čtenáři vybrali titul Jaroslav Němeček: Čtyřlístek - Půlstoletí v Třeskoprskách. Bohatě ilustrovaná kniha vyšla u příležitosti padesátého výročí vydání prvního sešitu komiksového časopisu Čtyřlístek. Více informací se nachází na webu www.kniharoku.cz.

 

Výsledky ankety Kniha roku 2020 (nakladatelství)

Absolutní vítěz: Karin Lednická – Šikmý kostel (Bílá vrána)

Cena za celožitovní dílo: Pavel Kohout

---------------------------------------------------------------------------------

Kategorie:

Napětí: Robert Galbraith – Smrtící bílá (Kniha Zlín)

Společenský román: Karin Lednická – Šikmý kostel (Bílá vrána)

Umělecká próza: Petra Dvořáková – Vrány (Host)

Sci-fi a fantasy: Margaret Atwoodová – Svědectví (Argo)

Young Adult: Mona Kasten – Cítit znovu (Omega)

Dětská kniha: Dominik Landsman – Kapitán Adorábl a bambitka černokněžníka Vorána (Pikola)

Životní styl a hobby: Lukáš Hejlík – 365 aneb Gastromapa Lukáše Hejlíka (Došel karamel)

Populárně naučná: Robert Šlachta, Josef Klíma – Robert Šlachta aneb Třicet let pod přísahou (Universum)

Audiokniha: Iona Greyová – Dopisy, které nikdo nečetl (Fragment)

Obálka roku: Lin Rina – Kroniky prachu (Fragment)

Objev roku: Vojtěch Bernatský – Dvojtáta (BizBooks)

Výjimečný nakladatelský počin: Pavel Kořínek a kol., Jaroslav Němeček – Čtyřlístek aneb Půlstoletí v Třeskoprskách (Čtyřlístek)

pramen Helena Frantová, Euromedia Group

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!