Dokonale britský Sluha dvou pánů | E15.cz

Dokonale britský Sluha dvou pánů

Dokonale britský Sluha dvou pánů
Populární anglický komik James Corden (vpravo) je hlavní hvězdou energické modernizace Sluhy dvou pánů
• 
ZDROJ: aerofilms

Iva Přivřelová

Svou populární comedii dell’arte Sluha dvou pánů napsal Carlo Goldoni v roce 1745. Ve světě se od té doby hrát nepřestala, české Národní divadlo ji má na programu od roku 1994. Co ze zamotané hry udělali v londýnském Národním, se ale jen tak nevidí. Dramatik Richard Bean a režisér Nicholas Hytner italskou frašku proměnili v britskou lidovou zábavu.

Toho nejlepšího druhu, jak dokazuje i šňůra skvělých kritik a vyprodaných představení, která z výběru titulu One Man, Two Guvnors do projektu NT Live, přímých přenosů do světových kin (u nás dnes pražský Světozor) dělá o to vzácnější událost.

Všechna nedorozumění, záměny identit a slavná scéna dvojí večeře se teď odehrávají v roce 1963 a v Brightonu, pobřežním letovisku známém i jako doupě zahálky a kriminality. Jak příhodné místo pro příběh dvou milenců, z nichž jeden je vrah a druhá se vydává za oběť. Tihle dva si odděleně najmou tlouštíka, který by udělal všechno, co je v jeho omezených intelektuálních a neomezených improvizačních silách, aby se najedl.

Britská aktualizace do sebe kromě originálu nasála ještě domácí tradice restauračního divadla, viktoriánských music halls a varieté i fyzického humoru Benny Hilla nebo legendární skeče Večeře pro jednoho. Vyšlo z toho ďábelsky zábavné představení, kde přestávky vyplňují hudební výstupy, hlavní hrdina metá hlášky i hvězdu a největší gangster pronáší obscénnosti s odzbrojující samozřejmostí. Velká cynická satira.

V perfektně nacvičené show nechybí ani oblíbené výstupy zdající se jako improvizace a kontakt s divákem. Ten obstarává hlavně hlavní hvězda James Corden (doma slavný z jiného hitu Národního divadla History Boys a ze sitcomu Gavin a Stacey), jenž se na publikum obrací s žádostí o jídlo, o výpomoc i s komentáři o ději.

Fakt, že režisér Nicholas Hytner musel jednou své herce žádat, aby trochu zklidnili své nadšení a hru si „tolik neužívali“, svědčí o neutuchající energii představení. Na srpnovém představení, které jsem viděla, třeba Corden s jedním ze svých skvělých kolegů (Oliverem Chrisem) pobaveně reagoval na kulisu, která zapomněla vyjet, a o tom, jestli má sníst sendvič jednoho z diváků, přemítal, dokud nedošla trpělivost ostatním hercům. Co se stane dneska, se přijďte podívat do Světozoru od 19.45 hodin. Hra je uváděná s titulky.

One Man, Two Guvnors

Národní divadlo Londýn
Režie: Nicholas Hytner
Hrají: James Corden, Oliver Chris, Jemima Rooperová
Přímý přenos z Národního divadla v Londýně dnes v kině Světozor
Hodnocení: 100 %

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!