Kaurismäki nadchl uprchlickým filmem | E15.cz

Kaurismäki nadchl uprchlickým filmem

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Berlínská soutěž našla svého favorita. Nejznámější finský filmař Aki Kaurismäki ve své novince Odvrácená strana naděje spojil příběh majitele restaurace s příběhem syrského uprchlíka.

Finský režisér se dostal do programu berlínského filmového festivalu posedmé, poprvé ovšem soutěží o Zlatého medvěda. Jeho nadšeně přijatý snímek Odvrácená strana naděje tvoří po šest let starém snímku Le Havre druhou část volné trilogie, původně zaměřené na evropské přístavy.

„V podstatě jsem líný, tak musím točit trilogie, abych se donutil něco dělat. Pak už umím jen vyřezávat dřevo. Ale z trilogie o přístavech se stala trilogie o uprchlících. Doufám, že třetí film bude šťastná komedie,“ řekl svým typickým lakonickým způsobem Kaurismäki novinářům. Také jeho film, který se chystá i do českých kin, je typicky málomluvný i komický. Ukazuje postavy pozapomenuté společností, které neztratily soucit a solidaritu. „Když do Finska přijede třeba rodina z Íránu, někteří Finové začnou mluvit o tom, že na nás někdo útočí, že se bojí o svůj majetek. Za takové krajany se stydím,“ říká rezolutně. 

Ve svém filmu proto dává své sympatie s uprchlíky hledajícími v Evropě azyl jasně najevo. „Rád bych přesvědčil alespoň tři lidi v publiku, že jsme všichni stejní a normální a že zítra můžete být uprchlík i vy,“ uvedl. „Islamizaci v Evropě nevidím. Jen kulturní změnu, kterou potřebujeme,“ dodal. Roli syrského uprchlíka dal neznámému herci Sherwanu Hajimu, který se dobře naladil na specifický projev Kaurismäkiho herců.

Podívejte se demonstrace proti deportaci uprchlíků: 

„Podle mě nezáleží, odkud jste, abyste mohli hrát s ostatními. Jako ve fotbale. Aki dává hercům prostor, aby do projektu přinesli to, co jim připadá správné,“ uvedl Haji. K obsazení filmu režisér poznamenal: „Od herců chci, aby se moc nehýbali a nemlátili rukama jako větrné mlýny. Vybírám si je podle krásných tváří a hereckých schopností. Herci mají hrát – a když to umějí, kamera je jejich přítel.“

Majitele upadající restaurace, který se o Syřana postará, si zahrál Sakari Kuosmanen, jenž s Kaurismäkim spolupracoval už několikrát. „Jednou jsme se potkali na výletě. Zjistil jsem, že vydrží hodně alkoholu. A tak jsem si řekl, že mu musím napsat roli,“ zavzpomínal režisér na společné začátky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video