Psycho Alfreda Hitchcocka slaví 60 let od premiéry | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Legendární Psycho Alfreda Hitchcocka slaví šedesát let od premiéry

fry

Jen málokterý film v historii kinematografie získal tak kultovní status jako snímek britsko-amerického režiséra Alfreda Hitchcocka Psycho. Slavný film měl premiéru přesně před šedesáti lety 16. června 1960 v New Yorku. 

Snímek Psycho byl natočený podle románu Roberta Blocha. Kromě několika legendárních scén a záběrů se navždy zaryl do paměti filmových fanoušků i díky svému soundtracku. O ten se postaral skladatel Bernard Herrmann, který již s Hitchcockem spolupracoval na jeho dalším slavném filmu Ptáci. 

Původní film se dočkal několika pokračovaní. Na režisérskou sesli třetího filmu usedl představitel hlavní role z prvního filmu Anthony Perkins. Zemřel na AIDS během natáčení pátého dílu.

 

Přestože se Psycho považuje za jeden z nejlepších filmů a hororů všech dob, nikdy nedosáhlo na nejvyšší filmové ocenění – Oscara.

Toho ostatně nikdy nedostal ani Hitchcock, který je stejně jako jeho díla považován za jednoho z nejlepších režisérů historie. Za svou kariéru si odnesl dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a pětkrát byl oceněn za celoživotní dílo. 

OBRAZEM: Toto jsou nejlepší české univerzity. Do elitní tisícovky na světě se jich dostalo deset
OBRAZEM: Zesnulý umělec Christo. Připomeňte si zabalený Říšský sněm a další instalace
OBRAZEM: Proměna Pražské tržnice může stát až tři miliardy. Podívejte se, jak má vypadat

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!