Recenze: Mobil jako konec vztahů i přátel | E15.cz

Recenze: Mobil jako konec vztahů i přátel

Naprostí cizinci
Naprostí cizinci
• 
ZDROJ: SAVERIO LOMBARDI VALLAUR

Iva Přivřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Italská hořká komedie Naprostí cizinci inspiruje hlavně svou zápletkou odhalující lži a tajemství v milostných i přátelských vztazích.

Znají se někteří s dobrými přáteli a drahými polovičkami tak dobře, že spolu mohou sdílet každou zprávu a každý telefonní hovor? Skupinka sedmi Italů to v novince Naprostí cizinci jeden večer vyzkouší, když se sejde u dlouhé večeře v bytě plastického chirurga a jeho ženy, v den zatmění měsíce.

Zatměno před očima bude mít ovšem později i několik postav. Hra na upřímnost spočívající v tom, že všichni položí mobilní telefon na stůl a podělí se s ostatními o cokoli, co se na něm objeví, samozřejmě odhalí řadu nepěkných tajemství. Nejen nevěry, jež jsou v portrétu tří manželských párů a jednoho svobodného kamaráda nabíledni.

Padesátiletý Říman Paolo Genovese ví, že ve vztazích jde o víc než o sex. Daří se mu proto přijít s řadou jiných malých problémů včetně studu za svou sexualitu nebo generačních rozporů.

Scénář sestavený pěti lidmi ovšem na druhou stranu chvílemi působí jako cvičení ve vymýšlení různých druhů lží, falší a černých skříněk, z nichž ne všechny znějí stejně přesvědčivě. Naštěstí alespoň dvě postavy mohou zůstat i na konci, jenž zaujme jedním překvapivým zvratem, stejně sympatické jako v úvodu (jednu hraje italská hvězda Alba Rohrwacherová, nejznámější člen obsazení).

Dynamiku své konverzační hořké komedii Genovese dodává pomocí pohyblivé kamery, někdy až zbytečně nervózní, a poněkud laciného hudebního doprovodu. Síla jeho novinky nicméně leží především v prvotním nápadu, jenž lehko může inspirovat k podobné zkoušce důvěry mezi diváky. Jakkoli se tato krutá hra natočená s lehkostí mohla ve filmu vydařit zajímavěji, k zamyšlení nad upřímností ve vašich vztazích postačí.


Naprostí cizinci

(tragikomedie, Itálie, 93 minut)
Režie: Paolo Genovese
Scénář: Paolo Genovese, Paolo
Costella, Rolando Ravello, Filippo
Bologna, Paola Mamminiová
Hrají: Giuseppe Battiston, Anna
Fogliettaová, Alba Rohrwacherová,
Kasia Smutniaková
Hodnocení: 60 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video