V pražském kině Světozor proběhne první Festival íránských filmů | E15.cz

V pražském kině Světozor proběhne první Festival íránských filmů

Film
Film
• 

krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(VIDEO) Od příští středy ovládnou prostory pražského kina Světozor íránské filmy. První Festival íránských filmů zahájí drama režiséra Asghara Farhadiho Rozchod Nadera a Simin. Hlavním cílem festivalu je podle organizátorů seznámení českých diváků se současnou íránskou filmovou tvorbou. Informuje o tom agentura Mediafax.

„Jsme velice rádi, že se nám naskytla příležitost uskutečnit první ucelenou přehlídku také v České republice,“ vysvětlil hlavní organizátor festivalu Kaveh Daneshmand. Snímky tak mají filmovým fanouškům přiblížit nejen íránskou uměleckou tvorbu, ale také život a charakter tamní kultury.

Organizátoři nabízí v kině Světozor 16 projekcí současné íránské kinematografie. Filmy vzbudily zájem nejen v Íránu, ale i na nejprestižnějších filmových přehlídkách, jakými jsou Berlinale, festivaly v Cannes, Benátkách nebo Moskvě.

Trailer k filmu Rozchod Nadera a Simin

Například zahajovací snímek Rozchod Nadera a Simin vypráví příběh manželů, kteří stojí před nelehkým rozhodnutím. Mají se odstěhovat do zahraničí, kde by jejich dcerku čekala lepší budoucnost, anebo zůstat v Íránu a postarat se o mužova otce, který trpí Alzheimerovou chorobou.

Situace se ještě vyhrocuje, když muž najme mladou pečovatelku. Za necelý rok svého putování po festivalech a kinech posbíral snímek mnoho ocenění, jako například Zlatého medvěda za nejlepší film na Berlinale a je také velkým favoritem na prestižních filmových cenách Zlatý globus a Oscar.

Za dramaturgií festivalu stojí produkční skupina Tokada Productions. Festival představí kromě Farhadiho díla takových režisérů a režisérek, jako jsou Niki Karimi, Kambuzia Partovi, Rakhshan Bani-Etemad, nebo dokumentaristů Pirooze Kalantariho či Kamrana Shirdela.

Autor: krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video