Zemřel textař a básník Pavel Vrba | E15.cz

Zemřel textař a básník Pavel Vrba

Pavel Vrba
Pavel Vrba
• 

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(AUDIO) Ve věku 73 let zemřel dnes v pražské Nemocnici Na Františku populární textař a básník Pavel Vrba, autor textů k hitům jako Osmý den či Jasná zpráva z repertoáru skupiny Olympic. Příčinou jeho úmrtí byla mozková příhoda. Jako vzpomínku na Pavla Vrbu přidáváme odkaz na píseň Jména, jeden z hitů Leška Semelky, k němuž napsal text.

Podle statistik napsal Pavel Vrba přes dva tisíce písňových textů; sám prý nikdy ani nespočítal, s kolika interprety vlastně spolupracoval. Před oslavou svých sedmdesátin označil za svůj největší úspěch, že po více než 40 letech strávených ve světě české popmusic zůstal sám sebou.

Na dráhu profesionálního textaře ve svobodném povolání se Vrba vydal už v polovině 60. let minulého století, kdy opustil původní zaměstnání konstruktéra ve výzkumném ústavu. Jednou z jeho prvních písní vydaných na desce byl hit tehdy začínající Heleny Vondráčkové nazvaný Mám ráda cestu lesní. „Šel jsem absolutně napříč scénou. Zpěváci se rodili a odcházeli, ale já jsem zůstával. De facto můžu říct, že tady neexistuje nikdo, kdo v české populární hudbě jakkoli zasvítil, že bych s ním někdy něco neudělal,“ řekl tehdy.

Píseň Jména patří do zlatého fondu české popmusic

Na seznamu zpěváků zpívajících písně s jeho texty nechybějí Lucie Bílá, Marie Rottrová a Karel Gott. S tím se znal od svých zhruba šestnácti let ještě z kavárny Vltava, kde tento interpret začínal. Důležitou položku ve Vrbově biografii znamenala také také tvorba pro divadla. Například představení Slaměný klobouk dělal podle svých slov třikrát v různém provedení. Veršoval většinou na hotovou hudbu a psal plnicím perem. Rád vzpomínal na 90. léta, kdy vedle toho působil v Hudebním divadle Karlín. Byl tam tehdy dokonce dramaturgem.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video