Zlatého medvěda si z Berlinale odveze do Rumunska režisér Peter Netzer | E15.cz

Zlatého medvěda si z Berlinale odveze do Rumunska režisér Peter Netzer

Peter Netzer
Peter Netzer
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní snímek 63. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale dnes získalo rumunské drama Pozitsia copilului (Pozice dítěte). Film režiséra Calina Petera Netzera líčí příběh matky odhodlané za každou cenu zachránit syna před vězením kvůli smrtelné nehodě, kterou způsobil.

Nejvíce cen během závěrečného galavečera posbíralo balkánské dokumentární drama ze života Romů Epizoda u životu berača željeza (Epizoda ze života sběrače železa). Snímek režiséra Danise Tanoviče dostal Velkou cenu poroty a Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce, kterého si odnesl představitel hlavní role Nazif Mujić.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Paulina Garcíaová, který ztvárnila titulní úlohu v chilské tragikomedii Gloria o padesátnici, která se po rozpadu manželství a odchodu dětí z domova snaží znovu nalézt radost ze života.

Cenu za nejlepší scénář přiřkla mezinárodní jury pod vedením hongkongského režiséra Wong Kar Waie Íráncům Džafaru Panahímu a Kambozíjovi Partovímu za filmu Pardé (Zatažený závěs). Berlinale tak dostálo své pověsti festivalu, který se nebojí dělat politická gesta. Panahí je totiž v Íránu v domácím vězení a má dvacetiletý zákaz činnosti, což Berlinale už v minulosti odsoudilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video