Liberecký kraj zaplatil za půl roku za pacienty přes deset milionů | E15.cz

Liberecký kraj zaplatil za půl roku za pacienty přes deset milionů

ČTK

Téměř 11 milionů korun vyplatil od února do konce července Liberecký kraj za pacienty v krajských nemocnicích a jejich lékárnách.

Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Květa Šírová. Možnosti nechat za sebe platit kraj využívají pacienti hlavně při nákupu léků, kdy za sebe nechává platit šedesát procent lidí. V nemocnicích platí kraj za čtyřicet procent pacientů. Na poplatky má v rezervě 32 milionů korun. Pokud zůstanou platby na současné úrovni, spotřebuje kolem dvaceti milionů.
V Libereckém kraji jsou jen tři krajská zdravotnická zařízení - nemocnice v Liberci a České Lípě a Léčebna respiračních nemocí ve Cvikově na Českolipsku. Poplatky hradí kraj od února i v lékárnách krajských nemocnic a od dubna mají na úhradu nárok i pacienti, kteří si léky kupují v nemocniční lékárně ve Frýdlantu. Patří totiž krajské nemocnici v Liberci. Téměř dvě třetiny peněz z kraje míří do liberecké nemocnice, která je největším krajským zdravotnickým zařízením. Asi čtvrtina peněz putuje do České Lípy a zbytek do cvikovské léčebny.
Přestože léčebna respiračních nemocí získala za půl roku na poplatcích od kraje jen necelých 1,261 milionu korun, zařízení to pomohlo. Po zavedení regulačních poplatků přišlo předloni zařízení zhruba o třicet procent klientů a na tržbách ho to připravilo o osm milionů korun. Třeba pro matku se dvěma dětmi to představovalo zaplatit za šestitýdenní pobyt navíc sedm a půl tisíce korun na poplatcích. „Nyní pacienti využívají možnost nechat za sebe poplatky uhradit a zájem o zařízení se zvýšil, i když ne na původní úroveň,“ řekl ředitel léčebny Rudolf Focke. Nárůst počtu klientů i tržeb bude podle něj zhruba 15procentní.
Liberecký kraj začal poplatky za své pacienty hradit 1. února. Lidé jen musí podepsat doklad, v němž uznají svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení a souhlas s tím, že ho za ně uhradí kraj. Podpisem pacient souhlasí se zpracováním osobních údajů. VZP zatím tento způsob nenapadla. Úhradu poplatků prosadila ČSSD po loňských vítězných krajských volbách, od začátku ji kritizují opoziční Starostové pro Liberecký kraj i ODS. Podle nich je nespravedlivá a diskriminační vůči velké části obyvatel kraje. Na Jablonecku a Semilsku krajská zdravotnická zařízení nejsou a lidé tam poplatky hradit musí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.