Liberecký kraj znovu jedná s Radiokomunikacemi o koupi Ještědu | E15.cz

Liberecký kraj znovu jedná s Radiokomunikacemi o koupi Ještědu

ČTK

Share on Facebook Messenger
Liberecký kraj obnovil jednání s Českými Radiokomunikacemi o koupi Ještědu, která se v červenci kvůli nedostatku peněz v krajském rozpočtu zastavila.

Vlastnictví horského hotelu a vysílače je podmínkou k tomu, aby bylo možné čerpat evropské dotace na nutnou rekonstrukci této památky, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Rekonstrukce stavby přijde podle něj na více než 200 milionů korun a kraj na ni chce žádat dotaci z programu ministerstva kultury. Kraj v tuto chvíli nemá na koupi Ještědu peníze. V rozpočtu měl sice na letošní rok vyčleněno 100 milionů korun, peníze ale použil na rekonstrukce krajských silnic. „Posloužily k předfinancování projektů, které získaly dotaci z regionálního operačního programu, po vyúčtování se nám zase vrátí,“ řekl hejtman. Nevyloučil, že kraj si na koupi Ještědu půjčí.

Kvůli čerpání dotací připravuje kraj založení zájmového sdružení právnických osob Ještěd, které by provoz objektu i jeho rekonstrukci zajistilo. „Ve sdružení se spojí Liberecký kraj a město Liberec, České Radiokomunikace tam nebudou, mají jiné zájmy,“ řekl Eichler. Zároveň přiznal, že v tuto chvíli není šance získat na opravu Ještědu peníze, protože příjem žádostí o dotace z Integrovaného operačního programu ministerstvo kultury na konci října ukončí. „Chceme být ale připraveni na případnou druhou výzvu nebo žádat dotace z norských fondů,“ řekl hejtman.

Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Veřejnosti slouží od 9. července 1973 a jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Porota tehdy uvedla, že dílo vyniká jasností a šťastnou harmonií, s níž se pojí s okolní krajinou. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Kraj usiluje o zápis stavby na seznam památek UNESCO.

Ještěd vlastní České Radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun, dalších několik desítek milionů stála nedávná výměna dvacetimetrové antény, která zajistí přenos digitálního signálu na severovýchodě Čech. Stavba ale nutně potřebuje kompletní rekonstrukci, chybí jí napojení na kanalizaci, za deštivého počasí plášť netěsní a dovnitř zatéká.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.