Lidé investují do bydlení na stáří, trendem jsou menší domy | E15.cz

Lidé investují do bydlení na stáří, trendem jsou menší domy

V poslední době výrazně přibývá lidí nad 50 let, kteří si nechávají postavit rodinný dům. Před deseti lety přitom tvořili lidé v této věkové skupině pouze 12 % všech zákazníků, v současnosti jejich podíl činí již 28 %. Pořízení nemovitosti se tak stává určitou formou zajištění na stáří, vyplývá ze statistik společnosti Canaba.

Ekonomicky se tito lidé chovají i při výběru domu a pozemku. Už neplánují velkou zahradu, protože v současnosti většina z nich ještě pracuje a chybí jim čas se o ni starat. Přednost proto dostávají pozemky o ploše kolem 600 m². „Při výběru parcely hraje podstatnou roli i cena. Tato věková skupina se snaží co nejméně zadlužovat a kupuje a staví to, na co dokázala našetřit,“ uvádí Pavel Herclík z Canaby. Této filosofii odpovídá i výběr typu a velikosti domu. Z hlediska efektivity nákladů na výstavbu převažují rodinné domy s obytným podkrovím, jejichž podlahová plocha se pohybuje kolem 100 m². „Poptávka po menších domech výrazně roste. Například z našich typových domů je dlouhodobě největší zájem o rodinný dům Ideal, který za cenu 2,2 milionu korun za svrchní stavbu poskytne podlahovou plochu 121 m²,“ dodává Herclík.

„Padesátníci“ jsou praktičtí i při řešení dispozice domu. V současnosti stavěných domech není prostor na rozlehlé vstupní haly, galerie nebo pokoj pro hosty. Ubylo i klasických garáží, ty u většiny domů nahradila garážová stání. Novým trendem se naopak staly prostory pro šatnu, protože ženy ji často vyžadovaly. Velký zájem je i o komoru nebo hobby místnost na kutění.

Spolu se snahou zabezpečit se na stáří, a přitom se zbytečně nezatížit hypotékou, se mění i stavební zvyklosti. „Protože cena za práci tvoří stále větší položku z celkové ceny za výstavbu, stoupá zájem o montované domy. Jejich výstavba je velmi rychlá a díky nižší pracnosti stojí takové bydlení méně než dům stavěný klasicky,“ uzavírá Herclík.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!