Medvědi stůňou před brankou

Hokejisty Berouna trápí slabá koncovka a početná marodka. Zlepší se to před startem vyřazovací části první ligy?

Dvě jistoty mají už teď prvoligoví hokejisté Berouna. První – zahrají si vyřazovací část soutěže, poprvé od sezony 2004–2005. A druhou – sérii o postup do dalšího kola, zahájí na domácím ledě, což bývá při vyrovnaných soubojích výhoda.

Vyluštit už zbývá jen tenhle rébus: pět kol před koncem nadstavbové části Berounští medvědi stále neznají jméno svého prvního soupeře v play-off. Navzdory tomu by měli být papírovými favority, vždyť vyzvou některý z týmů, který je v tabulce pod nimi.

V nadstavbové části si však Beroun vede prachbídně. Z devíti dosud odehraných duelů vyhrál jediný (hned ten první v Jihlavě), dvakrát dovedl zápas do prodloužení, v němž však padl. A hned pětkrát odehrál utkání, aniž by soupeři dal jediný gól. „Ale například v prohraném duelu s Jihlavou jsme předvedli kvalitní výkon. Neproměnili jsme však přesilovku pěti proti třem a pak se nám už branka vstřelit nepodařila,“ říká výkonný ředitel klubu Filip Vaněček.

I z jeho komentáře je patrné, v čem má berounský tým nejspíš slabinu: v mizerné produktivitě. Přitom v počtu střel Berounští svého soupeře často překonají, na počtu gólů to však znát zdaleka není. S 84 brankami jsou Medvědi suverénně nejhorší z celků elitní osmičky, ostatní mají minimálně o dvacet gólů víc.

Berounští často dokážou dostat soupeře pod tlak a diváci si podle Vaněčka nemohou na snahu Medvědů stěžovat. „Jenže když už se nám podaří vstřelit víc branek, zradí nás obranná hra nebo si slabší chvilku vybere jinak výborný brankář,“ říká ředitel klubu.

Kromě slabé střelby se Beroun potýká i s velkým počtem marodů. I to má podle Vaněčka vliv na negativní bilanci. „Pět hokejistů základní sestavy je kvůli zdravotním komplikacím mimo hru. Sestavu proto doplňujeme o sparťanské juniory. Kluci se snaží, ale zatím se nám v nadstavbě sešlo několik špatných faktorů najednou,“ tvrdí ředitel.

V nadstavbové části už také neplatí, že Medvědi doma vyhrávají. Přitom v téhle statistice patřili dlouho ke špičce soutěže. „Do elitní čtyřky se nedostaneme, takže do play-off vstoupíme doma 9. a 10. února, kdy se utkáme s některým z týmů na devátém až dvanáctém místě. Vyřazovací boje se tu dlouho nehrály, takže lidé mají na co přijít,“ říká Vaněček.

Pokud se uzdraví marodi a útočníci zvýší svou produktivitu, mohou si Medvědi vyšlápnout na kohokoli.