Měnová reforma: 14 let vězení pro odpůrce | E15.cz

Měnová reforma: 14 let vězení pro odpůrce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Komunistická prokurátorka poslala do vězení vzbouřence proti měnové reformě.

Plzeň zažila před šestapadesáti lety první vzpouru proti komunistické diktatuře v celém východním bloku. Měnová reforma vyhnala do ulic na pět tisíc lidí. V červnu 1953 totiž komunistická vláda ožebračila lid měnovou reformou. Všichni přišli o většinu hotovosti i úspor. Plzeňané našli odvahu a vyrazili demonstrovat do ulic.

Jedním z nich byl i tehdy osmadvacetiletý Pavel Kattera. Tři roky potom, co komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová poslala na smrt Miladu Horákovou, odsoudila na čtrnáct let do kriminálu i Katteru a další vzbouřence. „Odsoudili mě za společně organizovanou protistátní činnost s patnácti dalšími lidmi, se kterými jsem se ale nikdy předtím neviděl,“ kroutí hlavou Kattera.

Ráno po vyhlášení reformyvyrazil první dvousethlavý dav z elektrozávodu škodovky v Doudlevcích. „Další lidé se připojovali. Když jsme dorazili na náměstí Republiky bylo už plné,“ vzpomíná jeden z pozdějších odsouzených Václav Eliáš.

Nespokojenci vtrhli na Jednotný národní výbor, dnešní magistrát, a žádali vysvětlení. Místo toho je začaly Lidové milice zatýkat.

První vlna soudních procesů se konala ještě v červenci. S Katterou šlo za mříže dalších 330 lidí. Podle údajů z Archivu ministerstva vnitra ho usvědčila právě prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová.

Měnová reforma 1953: Jak komunisté zlikvidovali vyšší střední třídu, živnostníky i podnikatele

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.