Moderní rozvaděče vysokého napětí nepoužívají škodlivé plyny | E15.cz

Moderní rozvaděče vysokého napětí nepoužívají škodlivé plyny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moderním a ekologickým trendem vybavení fotovoltaických elektráren je využití technologií bez skleníkových plynů. Mezi ně patří kompaktní rozvaděče vysokého napětí Xiria, modulární systémy Innovac SVS a Power Xpert FMX, výkonové vypínače W-VACi a rozváděče se systémem výsuvného provedení Power Xpert UX, uvedla společnost Eaton.

Další technologií je pevná izolace epoxidovou pryskyřici, která je šetrná k životnímu prostředí – neobsahuje toxické látky. Používá se pro jednopólovou izolaci primárních částí rozvaděče, ať už je to vypínač, přípojnicový systém či všechny primární části rozvaděče. V této izolaci mohou být také hermeticky zapouzdřena vakuová zhášedla. Pevná izolace chrání primární části proti nepříznivým klimatickým podmínkám. Vyznačuje se vysokou mechanickou pevností, vysokou tepelnou vodivostí a vysokou rezistencí.

Společnost Eaton využívá též modelování elektrických polí, pomocí něhož jsou navrhovány primární části rozvaděče tak, že například hrany přípojnicového systému jsou zaoblené. Dochází tedy k lepšímu rozložení elektrického pole. Pomocí této technologie a pevné izolace je možné zmenšit izolační vzdálenosti mezi primárními částmi rozvaděče. To umožňuje zmenšit celkové rozměry rozvaděče, a tím i snížit náklady na použitý materiál.

Další klíčovou technologií je dvoupolohového spínání, kdy v každém poli rozvaděče jsou umístěny dva samostatné spínací prvky. Je to hlavní spínací prvek (například vypínač) a dvoupolohový přepínač (kombinace odpojovače a uzemňovače). Při testování kabelového přívodu jsou tak mezi ním a přípojnicovým systémem, který je pod napětím, dvě bariéry, které zaručují, že se na kabelech neobjeví nebezpečné napětí. Těmito dvěma bariérami jsou rozepnuté vakuové zhášedlo a dvoupolohový přepínač v uzemněné poloze.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video