Na judo se spolu s dětmi vrhli i rodiče | E15.cz

Na judo se spolu s dětmi vrhli i rodiče

Luboš Vrabec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Judo má v Liberci více než padesátiletou tradici. Zájemci si je mohou vyzkoušet kdykoliv.

Judo sice nepatří k nejvyhledávanějším sportům, za zády má ale v Liberci silného sponzora a o existenci se nebojí. Judo club našel po dostavbě liberecké hokejové areny útočiště v jedné z tamních tělocvičen.
„Díky slušnému zázemí se můžeme v klidu věnovat sportu. V klubu máme dohromady osmdesát sportovců,“ říká jeden z trenérů Jaroslav Šťastný. Práce s dětmi je pro Judo club základ. „Snažíme se vychovat závodníky mezi našimi nejmladšími, kteří by pokračovali aktivně i v dospělosti,“ vysvětluje Šťastný. Že to Liberečtí dělají dobře, dokazuje i řada úspěchů. Ve svých řadách mají přeborníky České republiky v kategorii mladších žáků a žákyň a také juniorek.
Jedním z úspěšných sportovců klubu je i dorostenec Vojta Binhak. „Pokud se judu chcete věnovat naplno, stojí celkem hodně času,“ říká Binhak, který se dostal do širšího výběru dorostenecké reprezentace.

Začínají už pětiletí

Kdo si chce judo vyzkoušet, může přijít na některý z tréninků. „Každého rádi uvidíme, první tréninky jsou na seznámení, nikoho do juda nechceme nutit,“ říká Šťastný. V klubu jsou zastoupeny všechny generace, nejvíce mládežnické. „Převážně máme děti od pěti do patnácti let, ale závodí u nás i veteráni nad šedesát let. Máme ale nedostatek děvčat, takže všechny zveme,“ láká trenér.
Judo je sport, který rozvíjí nejen fyzické, ale i morální vlastnosti. „Vedeme děti k úctě a respektu k ostatním lidem a zároveň k samostatnosti a sebevědomí,“ vysvětluje trenér. Judo chce čas, výdrž a dobré pohybové schopnosti. Začít ale může i méně pohybově nadané dítě. „Pokud projde přípravkou, podle našich zkušeností to na něj má dobrý vliv,“ dodává Šťastný.
V klubu se dá judo dělat výkonnostně, ale i pro zábavu. Dokonce vznikla zajímavá tréninková skupina. „Trénují u nás i tatínkové, kteří k nám nejprve jen vozili děti, ale chytlo je to a začali cvičit taky,“ usmívá se Šťastný.

Zájemce berou stále

Počet tréninků je odstupňovaný podle věku, nejmenší děti trénují dvakrát týdně, ty starší ténují v týdnu třikrát a o víkendu jezdí závodit. „Ve chvíli, kdy se chcete judu věnovat závodně, chce to větší nasazení,“ říká Šťastný. Vybavení pro judistu není drahé. „Vlastně potřebujete jen kimono, které se dá koupit už od pěti set korun,“ říká Šťastný. Roční příspěvky vyjdou na 2500 korun.
Nábory probíhají průběžně od září. Zájemci o judo mohou přijít na některý z tréninků v liberecké Tipsport areně.

Autor: Luboš Vrabec

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video