Na realitním trhu se nejvíc prodávají dvou a třípokojové byty | E15.cz

Na realitním trhu se nejvíc prodávají dvou a třípokojové byty

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé si v Česku pořizují za hypotéky nejčastěji dvou či třípokojové byty. Nejoblíbenější jsou jednoznačně starší byty, novostavby mají na trhu jen menšinový podíl. Vyplývá to ze statistik Hypoteční banky, největšího tuzemského poskytovatele hypoték a dalších hypotečních a realitních firem.

„Mezi byty pořizovanými na hypotéku od Hypoteční banky převládají byty střední nebo menší velikosti (3+1 až 2+kk), které tvoří zhruba 80procentní podíl,“ řekla mluvčí banky Rita Grabrielová. Jsou to přitom většinou již stojící byty, novostavby se na objemu poskytnutých hypoték podílí podle Gabrielové asi jen z pěti procent. Tento trend je prý přibližně stejný jako loni.

Z novostaveb jsou podle údajů Hypoteční banky pro klienty nejzajímavější jednopokojové byty. U dalších firem je skladba prodávaných novostaveb podobná jako v případě starších bytů. Například prostřednictvím společnosti HypoAsistent si lidé v letošním prvním pololetí pořizovali v případě novostaveb nejčastěji dvoupokojové byty, na které bylo určeno 42 procent hypoték. Dalších 31 procent úvěrů šlo na třípokojové byty. Podobnu skladbu prodejů vykazuje i realitní kancelář Lexxus, uvedl její obchodní ředitel Peter Višňovský.

Klíčovým faktorem pro rozhodování o koupi bytu je podle většiny prodejců bytů a odborníků především cena. „V současné době se dobře prodávají zejména byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Rozlišení dle dispozic, nebo zda jde o nové, či starší nemovitosti, je obyčejně až druhotný parametr,“ řekl analytik realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Pavel Smolka. Podle ředitele developerské firmy Sidi Czech Republic Martina Loudy jdou nejlépe na odbyt byty v širším centru Prahy v ceně do 45 tisíc korun za metr čtvereční bez daně z přidané hodnoty. Tuzemské banky podle čísel ministerstva pro místní rozvoj poskytly občanům v prvním pololetí 34 146 hypotečních úvěrů za 56,4 miliardy korun, což byl v meziročním srovnání téměř 47procentní nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video