Na trénování neměl Králík trpělivost | E15.cz

Na trénování neměl Králík trpělivost

Drahomír Kvasnička

Velikán českého hokeje Jiří Králík školí mladé brankáře a pomáhá manželce v květinářství.

Má zlato z pražského mistrovství světa z roku 1985, stříbrnou medaili z olympiády v Sarajevu a tři medaile ze stejného kovu ze světových turnajů. Pro hokejové fanoušky je bývalý hokejový brankář Jiří Králík nezapomenutelnou legendou. Dnes se sedmapadesátiletý Zlíňan věnuje hlavně podnikání. A denně je vidět v květinářství v budově zlínské radnice.

Baví vás práce kolem květin?

Květinářství provozuje manželka, já jí jen pomáhám se zásobováním. Když mám čas, tak za ni zaskočím. Jinak dělám pro agenturu. Protože mám nejvyšší trenérské vzdělání, jezdím na hokejové kempy školit mladé brankáře.

Nelákalo vás někdy trénovat seniorské týmy? Zkušeností na to máte dost.

Ve Zlíně jsem trénoval dorostence, ale neměl jsem možnost jít k mužům. Půl roku jsem dělal asistenta v Eisbärenu Berlín Andymu Murraymu, který přivedl Kanadu dvakrát k titulu mistrů světa. To byla cenná zkušenost, ale aby se člověk dostal k postu hlavního kouče, musí být trpělivý. A to jsem nebyl. Zabalil jsem to.

Jak hodnotíte poslední světový šampionát ve Švýcarsku, ze kterého se česká reprezentace vrátila bez medaile?

Je to i trochu o štěstí a o výkonu brankáře. Štěpánek sice podával vynikající výkony ve skupině, ale ve čtvrtfinále mužstvo nepodržel. Máme řadu mladých a talentovaných hráčů, kteří jsou příslibem budoucích úspěchů. Za rok klidně můžeme být mistry světa.

Jakou budoucnost má před sebou zlínský talent Jakub Sedláček?

Že je to nadějný brankář, potvrdil už v loňské základní části extraligy. Získal cenné zkušenosti, proto si myslím, že se může zlepšovat.

Hokej se od dob vaší aktivní kariéry hodně změnil. Do jaké míry se to týká gólmanů? Změna je hlavně ve výstroji, především v materiálu. Brankáři jsou kvalitněji chráněni. Za mých dob se chytalo hlavně do rukavic, protože dostat kotoučem do těla hodně bolelo. Byli jsme samá modřina. Co se týče stylu, je vidět víc rozkleků, lepší práce s holí a pohyb v prostoru brankoviště.

Poznamenal vás hokej po zdravotní stránce?

Pochroumaný jsem z kariéry dost. Hokej ale posouvá hranici bolestivosti. Proto jsem například jednu sezonu dochytal se zlomeným palcem.

V příští extraligové sezoně uvidí fanoušci na ledě Dominika Haška. Co říkáte na jeho návrat?

Hašek byl novátor a výrazně ovlivnil pojetí brankářské práce. Posunul ho k současnému stylu. V Kanadě se mu nejdříve smáli a dnes chytají všichni jako on. Pokud bude zdravý, strčí do kapsy většinu extraligových gólmanů.

Výčet vašich úspěchů je hodně dlouhý. Cítíte se jako hokejová legenda?

Legendu z člověka vždycky dělají jiní. Jsem rád, že mě mezi ně lidé zařazují, ale neznamená to, že bych se cítil jako výjimečný člověk.

Autor: Drahomír Kvasnička
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!