Najít si zubaře je těžké | E15.cz

Najít si zubaře je těžké

Sehnat si v Opavě stálého zubaře je problém. Ukázal to test Sedmičky a potvrzují to lidé i většina zubařů.

Lidé, kteří v Opavě hledají zubního lékaře, málokde pochodí. Redakce Sedmičky obvolala patnáct zubních ordinací v různých částech města. Nové pacienty berou jen lékaři, kteří rozvázali smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a pacient si každý výkon platí hotově.
„Nové pacienty vůbec nebereme. Nově přijímáme jen děti rodičů, kteří jsou našimi pacienty. Bohužel už máme strašnou spoustu lidí,“ říká například lékařka Alena Tomisová.
Pětatřicetiletý Marcel Hloch se před dvěma lety do Opavy přistěhoval z Prostějova. Zubaře hledal více než rok a půl. „Platím zdravotní pojištění, tak jsem chtěl mít ošetření u zubaře za toto pojištění, ne jej platit přímo. Nikdo mě nechtěl vzít. Nakonec se za mě přimluvila přítelkyně u svého zubaře,“ líčí situaci Hloch.
Podle předsedkyně Opavské stomatologické komory Šárky Musilové je na tom Opava v současné době trochu lépe než jiné oblasti v republice. „Počet zubních lékařů se za posledních pět let mírně zvýšil a ten, kdo opravdu hledá, si svého stomatologa najde. Nebude tomu tak ale pořád, většina lékařů se nebezpečně blíží důchodovému věku a bude potřeba mnohem více nástupců,“ vysvětluje zubní lékařka Musilová.

K zubaři i desítky kilometrů

Do Vítkova, Pusté Polomi, Kravař i Raduně jezdí lidé z Opavy k zubaři. Přímo ve městě si lékaře nenašli. Většina zubařů, kteří ošetřují za zdravotní pojištění, nové pacienty nepřijímá. „Přibíráme jen rodinné příslušníky pacientů. Máme plno, pracujeme od půl sedmé ráno až do odpoledne a více lidí bychom nezvládli,“ líčí opavská zubařka Anna Bitomská. Volná místa mají lékaři, kterým pacienti platí hotově.
Lucie Šrámková dojíždi i s rodinou k zubařce do Kravař. „Měli jsme zubaře v Opavě, ale zrušil smlouvu s pojišťovnou a ceny jednotlivých výkonů se pohybují ve stokorunách. Pro tříčlennou rodinu by to byl velký výdaj, tak jsme si hledali někoho jiného,“ říká Šrámková. V Opavě však neuspěla a musí za lékařkou dojíždět.

Vytížení lékaři

Do zubařských ordinací v okolních obcích Opavané stále volají, ani tam už však lékaři pacienty neberou. Například kravařské lékařky Dagmar Bílková a Felicitas Sanderová hlásí také plno.
V Opavě a blízkém okolí pracuje osmapadesát zubních lékařů. „Všichni jsou značně vytížení, většina stomatologů se již povážlivě blíží důchodovému věku a na jednoho lékaře připadá v průměru tisíc tři sta pacientů,“ říká předsedkyně Opavské stomatologické komory zubařka Šárka Musilová. Přesto podle ní není situace tak kritická jako v jiných částech republiky.
„V poslední době otevřeli nové ordinace přímo v Opavě a blízkém okolí čtyři mladí lékaři. Další převzali ordinace po lékařích odcházejících do důchodu,“ popisuje Musilová. V příštích letech se však může situace zhoršit. Řada zubařů je teď v důchodovém věku a časem přeruší praxi. Zcela naplnit se tak mohou i ordinace, kde se platí hotově. Už dnes je o ně velký zájem. V Opavě bez smluv pracují čtyři zubaři.
„I přesto, že nemám smlouvy s pojišťovnami, nedostatkem pacientů netrpíme. I když lidé musí za každý výkon platit, chodí pravidelně i na preventivní prohlídky, a ne, až když mají problém,“ říká lékařka Jana Müllerová. Bez smuv s pojišťovnami pracuje i zubař Aleš Vlček. „V žádném případě nemáme problém sehnat pacienty,“ potvrzuje Vlček.
Najít zubaře lidem pomůže web České stomatologické komory www.dent.cz. „Také je možné se informovat na sekretariátu Opavské stomatologické komory na Vrchní ulici. Kancelář je otevřená vždy v pondělí a ve čtvrtek, telefon je 553 680 147,“ informuje předsedkyně komory Musilová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!