Náklady na údržbu domu si nyní každý spočítá sám | E15.cz

Náklady na údržbu domu si nyní každý spočítá sám

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Olomoucká společnost TESCO SW bude společně s ČVUT rozvíjet informační systém Buildpass, který navrhuje a optimalizuje náklady na obnovu a údržbu objektů po dobu jejich životnosti.

Tým vědeckých pracovníků stavební fakulty ČVUT vyvinul sofistikovaný matematický aparát, který provádí kvalifikované odhady nákladů obnovy pro bytové domy, administrativní budovy a inženýrské stavby. Ten se stane součástí informačního systému FaMa+ společnosti TESCO SW. Současně bude v letošním roce spuštěn portál, který umožní on-line využívání systému Buildpass i pro jednodušší stavby. Každý investor si tak již bude moci předem posoudit náklady obnovy na stavbu během jejího celého životního cyklu.

„Na počátku našeho úsilí byla snaha pomoci veřejné správě s úsporami nákladů na výstavbu a údržbu škol, nemocnic či mostů,“ říká docent Daniel Macek z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT, který s myšlenkou Buildpassu přišel a vyvinul první verzi softwaru. Aplikaci lze využít již ve fázi vyhodnocování projektových variant, kdy dalším kritériem při výběru nejlepší varianty jsou předpokládané náklady na obnovu objektu.

„Koncepce aplikace Buildpass vychází ze základních referenčních databází objektů a konstrukčních prvků, které umožní rychle získat cenné výsledky i uživatelům, kteří nejsou v této oblasti odborníky,“ popisuje výhody softwaru Josef Tesařík, ředitel společnosti TESCO SW. Programátoři z TESCO SW plánují rozšířit aplikaci o další funkcionality, zrychlit zpracování velkého množství dat a zjednodušit práci s nimi, aby se vylepšil uživatelský komfort. Každý uživatel si bude moci zvolit míru detailů a modifikovat navržené modely podle vlastního zadání. „Buildpass půjde využít jak na efektivní plánování velkých a rozsáhlých staveb veřejné správy, tak i pro běžné občany pro určení tržní ceny jejich nemovitosti,“ vysvětluje Tesařík.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video