Nejhrubší nadávka ve slavném Dynamu? „Hraješ jako žena!“

Rusové mají bázu, Kanaďané kemp, hokejbalisté Dynama Rozdělov pořádají soustředění před zápasy v kavárně Castello. Nejsilnější tým oblastní ligy naposledy trénoval v roce 1999.

Podobně jako seriálové Houslice, má také Dynamo své „postavičky“ i klubové hlášky.
Nejznámější tváří týmu je letošní posila Pavel Drsek (foto vlevo) zvaný Drsíno. Kladenský rodák, kterého živí fotbal v ligovém Jablonci nad Nisou.

„Chodil jsem za klukama na kávu do Castella a byl jsem se podívat i na jejich zápasy. V létě mi nabídli, abych za ně hrál. Samozřejmě nejsem tak dobrý hokejbalista jako oni, ale gól už jsem vstřelil,“ říká Drsek s tím, že nejlépe mu jde běhání. „Jistý jsem si ve volném prostoru. Hodím si do něj míček a pak už mě nikdo nedohoní,“ podotýká bývalý stoper kladenského SK, který má v hokejbalové soutěži zatím bilanci jeden gól a dvě přihrávky.

„Dělá si srandu, že chodí na plac ve třetí pětce, jenže my máme jen dvě. Když Drsíno útočí, řveme na něj: Přidej, honí tě Řepka! Už si zahrál i hlavou,“ vypráví vedoucí a obránce týmu Filip Marcinek.

Drskovou velkou předností podle něj je, že se bez problémů zapojuje do kombinací. „Hledá volné prostory, prostě má herní myšlení,“ chválí Pavla Drska Marcinek.

Ten je takřka denně k vidění v Castellu s gólmanem Luborem Českým zvaným Čoky. Oba kdysi hráli hokej, ale teď nazouvají místo bruslí boty.

S Českým v brance Dynamo neprohrává. Říká se, že statistika je přesný součet nepřesných čísel, ale tohle číslo sedí. Jednoznačně. Z 218 střel za záda pustil jen šestnáct gólů a v brance občas nudou zívá. Nebo si na ni rovnou sedá jako vodník z Ladova obrázku a povídá si s diváky.

„Tohle můžu dělat se slabšími soupeři, kdy nasbírám třeba jen tři zákroky za zápas. Tak si ty prostoje krátím po svém. Mohl bych si třeba pouštět hudbu do sluchátek, ale to bych neslyšel píšťalku rozhodčího,“ vysvětluje Český, který patří mezi nejlepší brankáře od extraligy po oblast.

Spoluhráčům bývá osiřelého Lubora líto. „Když nedávno mrzlo, chtěli jsme Čokymu nechat přinést z Castella hrneček kafe na zahřátí a postavit mu jej na branku. Ale to by si sundal rukavici, což by se nemuselo vyplatit. Co kdyby náhodou soupeř unikl do brejku,“ říká Marcinek.

Brankáři ve svém světě

O brankářích se říká, že jsou jiní než zbytek mančaftu, že jsou jakousi odloučenou jednotkou. Mají svůj svět.

„Asi ano. Například Tomáš Fujan mi říká Bořku. Abyste tomu rozuměli, Bořek je můj fiktivní přítel, kterého jsem si vymyslel už v patnácti letech. Kolikrát s ním chodím na procházky, na pivo, na kulečník, ale na hokejbal nejde. Má za den mnoho akcí,“ vypráví gólman, který má v Bořkovi svého Járu Cimrmana.

Třeba ho na jaře přemluví, aby přišel fandit! „Nevím, teď jsem s Bořkem dlouho nemluvil,“ říká Český.

Porážka za registračky

Dynamo, jeden z nejstarších hokejbalových klubů Kladna, je po podzimu v tabulce druhé a nezadržitelně míří do finálových kol play-off. Většina mužstev oblastní ligy mu totiž výkonnostně nestačí.

„Hodně našich hráčů má zkušenosti z extraligy, někteří i z reprezentace, a to je na oblastní ligu obrovská síla,“ podotýká Český a připomíná jednu historku.

„Jednou jsem nabídnul kamarádovi, jenž nastoupil proti nám, že když hodně povedeme, tak mu možná pustím gól. Bohužel, i kdybych stokrát chtěl, tak se nedostali ke střele,“ vypráví gólman, jakou má Dynamo Rozdělov pozici v nejnižší okresní soutěži.

Mužstvo zatím prohrálo jen s Beers Stars Motyčín. „Byli v té době lepší,“ říká Filip Marcinek.
Hráče Rozdělova spíše mrzí, že body museli, kromě Pivních hvězd, odevzdat i na začátku sezony, kdy prohráli kontumačně s béčkem Vlků z Buštěhradu.

Tehdejší vedoucí mužstva Tomáš Fujan totiž odjel na dovolenou k moři a zamknul doma registračky ve skříni.

„Několikrát jsem mu volal, nebral to, asi plaval. Ale tomu moc nevěříme,“ shodně říkají Marcinek a Český s tím, že je naštval. „Ne, že bychom ho chtěli nějak poškozovat, to ne, ale může za to, že máme o tři body míň,“ vysvětluje brankář.

Bývalý nadějný hokejista Fujan byl v loňském roce vedoucím mužstva. Po aféře s registračkami ji odevzdal právě Marcinkovi.

„Už loni mě kluci málem sesadili. To jsem zase způsobil kontumaci kvůli špatné registraci Davida Tyburce. Tenkrát jsem to ještě ustál, ale ty letošní registračky mi zlomily vaz,“ říká Fujan.
Až na pláži si prý uvědomil, že je má doma. „Ten druhý zápas jsme letos zase prohráli proto, že byl Čoky u voleb a nechytal,“ brání svou pověst Fujan.

Parta v Dynamu se nejvíce utužila loni na turnaji v Mostě. Hráli tam proti extraligovým týmům. „Grilovali jsme i popíjeli. Velký fanda NHL Martin Seidl nám vymyslel přezdívky. Já jsem Gončar, vedle mě hraje Seidl – Kasparaitis. A v útoku jsou Patera – Pavel Prchal či Jágr – Pavel Zahradník nebo Scott Gomez – Aleš Roman. Tohle je naše první pětka,“ vysvětluje Marcinek.

Hráči si občas chyby ve hře ostře vytýkají ještě na hřišti. Ale výrazy z urologie přitom nepadají. „Ne, ne, žádné údy mezi námi nelétají. Drsek nám vyprávěl, že největší urážka ve fotbale je plivnutí na soupeře. Největší urážka v Dynamu je, když někomu řekneš: Hraješ jako žena!“ říká Marcinek.

Do jarní části oblastní ligy hodlá Dynamo svůj kádr mohutně posílit. V jednání je údajně extraligový hokejista Jakub Langhammer či útočník fotbalového SK Kladno Tomáš Klinka. K náporu se aktivizuje rovněž fanklub složený z kamarádů.

„Kluci hrají hokejbal hlavně kvůli partě. Nejsme profesionálové, kdo přijde, ten přijde, ale nehrajeme jenom srandamače. Chceme vyhrávat,“ dodává Filip Marcinek.