„Nejsem loutka. Umím být i tvrdý“ | e15.cz

„Nejsem loutka. Umím být i tvrdý“

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro Jiřího Mráku je křeslo hodonínského starosty velká výzva. Kvůli funkci prvního muže radnice opustí po osmadvaceti letech okresní archiv.

Povolební vyjednávání nejsou v Hodoníně u konce, jedno je však téměř jisté. Sociálním demokratům jako vítězům voleb připadne funkce starosty. Té se chce ujmout lídr kandidátky Jiří Mráka.

„Řekl bych, že je to tak na devětadevadesát procent,“ říká dvaašedesátiletý Mráka, který je stále ředitelem okresního archivu. V nejbližší době z něj ale odejde. „Práci starosty chci vykonávat na plný úvazek,“ tvrdí politik.

V archivu pracujete už téměř třicet let. Jste připraven na tu změnu? Bude mi chybět hlavně moje kancelář. Je rozhodně příjemnější a teplejší než ta, která je na radnici. I když budova je to krásná, jedná se o norimberskou secesi. Je to čistý sloh, osobitý. Ale ta kancelář uvnitř je nevlídná, strohá.

To skoro vypadá, že se vám do starostovského křesla nechce. Ale tak to vůbec není. Samozřejmě, práce v archivu mě naplňuje, nicméně post starosty je pro mě výzva. Podporují mě nejen lidé v sociální demokracii, ale i lidé, které běžně potkávám.

Při povolebních vyjednáváních neměla žádná strana budoucí koalice zásadní problém s tím, že obsadíte post starosty. Čekal jste to? Bylo příjemné, že panovala taková shoda. Na druhou stranu v dalších bodech se partneři zasekli. Problém nebyl u nás, nemohli se domluvit ostatní mezi sebou. Můžeme závidět kolegům z Břeclavi, kde vznikla koalice takřka okamžitě. Ale to, že se mnou ostatní strany neměly problém, jsem i čekal. Přece jen sociální demokracie vyhrála volby a já byl její lídr.

Neměl jste obavy, že byste jako na republikové úrovni skončili v opozici? Upřímně, i s touto alternativou jsme počítali. Ale komunální politika v Hodoníně se nedělá „pražským stylem“, kde si někdo hraje na pravici a levici. Městská politika je o moudrosti, o chuti spolupracovat, něco spolu vytvářet. Jak se ukázalo, ta chuť v Hodoníně je.

Dokážete říct, jaký jste? To je složité. Netroufnu si na to, co vy?

Zdáte se být klidný, takový nekonfliktní, pragmatický. Asi ano. Je pravda, že u mě při rozhodování nikdy nevítězily emoce. Troufám si říct, že mou předností je to, že se věci snažím řešit rozumově.

A není to spíš nedostatek? Neříkají si političtí partneři, že „s Mrákou přece nikdy nebude problém“? Nenechám se ovládat, nejsem loutka. Chtěl bych zdůraznit, že možná působím uhlazeně a bezkonfliktně, ale to neznamená, že neumím udělat tvrdá rozhodnutí. Pokud je to potřeba, nemám s tím problém.

Bude to v nejbližší době potřeba? Co chcete změnit? Vždy záleží na situaci. Před volbami jsme říkali, že chceme podporovat důchodce, rodiny s dětmi, ale i sport a kulturu. Ale prvořadé pro nás je, aby všechno, co město dělá, bylo průhledné. Čisté jako křišťál.

O křišťálu mluvil při vysvětlování své kauzy s bytem i expremiér Gross. To asi není moc vhodný příměr. Chápu, že by to mohl někdo pochopit jinak. Nic to ale nemění na tom, co jsem tím myslel. Transparentnost je pro nás na prvním místě. Je důležitá o to víc, že v poslední době v Hodoníně byly některé zakázky neprůhledné.

Jaké? Šíří se zprávy, že stavební zakázky dostávaly jen vyvolené firmy. To se ke mně doneslo, důkazy však nemám. Máme tady ale i jiné problémy, které hýbou městem, třeba zoo.

Co říkáte na to, že bývalého ředitele zoo Fraise policie obvinila z nedostatků v účetnictví? Jestliže policisté zjistí, že tam byly chyby, tak potom by měli viníka potrestat. Pokud ale přijdou na to, že nedošlo k žádným trestným činům, měla by následovat omluva.

Je Frais důvěryhodný? Zase tak dobře ho neznám, mám i málo informací k tomu případu. Určitě z něho nemám strach. Teď narážím na video, které kolovalo na internetu (nahrávka, ve které Frais tvrdí, že pošle na svého nástupce nájemného vraha - pozn. red.). Uvidíme, co ještě zjistí policie.

Jaká bude první věc, na kterou se zaměříte, až se stanete starostou? Chci prosadit všechny priority z programu. A taky se vyvarovat některých chyb, kterých se dopustili jiní.

Koho máte na mysli? Třeba bývalého starostu Šimečka. Když se něco rozhoduje, musí to projednat celý tým. On ale jednal sólo.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video