Nejzajímavější silnice Evropy: Okořeňte si cestu na dovolenou! | E15.cz

Nejzajímavější silnice Evropy: Okořeňte si cestu na dovolenou!

Stanislav Kolman - Autorevue.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Starý kontinent je plný nádherných silnic, které jsou pro vášnivé řidiče doslova rájem. Některé z nich se navíc nachází hned u našich sousedů. Vybrali jsme pro vás osmičku nejzajímavějších, které rozhodně stojí za návštěvu.

Grossglockner, Rakouské Alpy

Grossglockner je vysokohorská silnice a nejvyšší cesta přes horský průsmyku v celém Rakousku. Tamější nadšenci doporučují požitkářům jízdu velmi brzy ráno, během slunných letních dnů tu totiž zpravidla bývá narváno.

Po cestě se dostanete třeba na vyhlídku císaře Františka Josefa, která se nachází v nadmořské výšce 2 369 metrů. Poblíž se nachází také průsmyk Hochtor (2 504 m) s mnoha zatáčkami a výhledem na rakouskou krajinu.

Pro vjetí na silnici Grossglockner je třeba uhradit poplatek 34 euro (pro motorkáře 24 euro). Řidiči, kteří tuto trasu již absolvovali, se ale shodují, že vynaložená částka rozhodně stojí za to. Podobných kombinací výhledu na krásnou krajinu s velmi dobrým povrchem vozovky je v Evropě jen velmi málo.

Průsmyk Flüela, Švýcarsko

Nádherná silnice průsmykem Flüela vede z města Zernez do Davosu. Díky minimálnímu množství obydlených částí si zde řidiči pochvalují jízdní rytmus, během kterého takřka nemusí zpomalovat.

Po cestě projedete nejen krásnými částmi alpského lesa, ale i několika klikatými úseky, které se nachází v hlavním údolí. Silnice v průsmyku Flüela jsou navíc ve skvělém stavu, na výmoly zde můžete zapomenout.

Napoleonova cesta, Alpes-Maritimes, Francie

Napoleonova cesta byla poprvé otevřena roku 1932. Inspirací bylo tažení Napoleona Bonaparteho za svržením francouzského krále Ludvíka 18..

Cesta mísí fantastickou scenérii a kvalitní, více než 150 kilometrů dlouhou silnici. Na rozdíl od horských průsmyků, na Napoleonově cestě si přijdou na své zejména vlastníci výkonných vozů. Po cestě se navíc nachází spousta míst jako dělaných pro focení selfie či vašeho miláčka na kolech.

Ze silnice navíc můžete sjet například ke Gorge de Verdon, což je francouzská verze Grand Canyonu. Ve výšce 730 metrů můžete shlédnout přímo do rokle, ze zmiňované cesty je to přitom jen 40 kilometrů.

Cesta Gentelly, Alpes-Maritimes, Francie

Jen nedaleko trasy Napoleona se nachází cesta Gentelly, další chlouba francouzských vozovek. Kromě nádherného výhledu a kvalitně zpracované silnice zaujmou i skalní útvary a oblouky, které často tvoří malé tunely přímo na silnici.

Klikatou cestu dále lemují dřevěné ploty a krásný výhled se nachází snad v každé ze zatáček. Jak návštěvníci uvádějí, při pohledu do tmavě zeleného údolí skoro máte pocit, jako byste stáli na vrcholu světa.

A když pohled na tuto scenérii doprovází ozvěna řvoucího motoru právě projíždějícího supersportu, je to teprve ta pravá podívaná.

Transfagarasan, Rumunsko

Mezi nejpopulárnější evropské silnice bezesporu patří rumunský Transfagarasan. Jeremy Clarkson o této destinaci v jedné z epizod seriálu Top Gear dokonce řekl, že je to nejlepší silnice světa. Z prvního místa na druhé v jeho žebříčku sesadila i průsmyk Stelvio. O něm ale později...

Silnice byla postavena ze strategických důvodů pro vojáky. Nabízí mnoho strmých klesání i stoupání, to nejvyšší do nadmořské výšky 2 034 metrů. Po Transalpině je to druhá nejvýše umístěna silnice v Rumunsku.

Oproti ostatním silnicím z našeho výčtu zde vozovka není v nejlepším stavu. Naleznete tu nesčetné množství výmolů, které řidiče nutí k opatrnosti. Ideálním časem pro návštěvu místa jsou brzká letní rána. Transfagarasan je navíc otevřen jen v sezoně - od června do října. Občas se poštěstí i jízda v listopadu, to ale již záleží na povětrnostních podmínkách.

Průsmyk Stelvio, Itálie

Stelvio možná není nejhezčí silnicí, ale rozhodně patří mezi ty nejdramatičtější a nejvýše položené (s výškou 2 757 metrů se jedná o třetí nejvyšší vozovku v Alpách).

I toto místo proslavili protagonisté seriálu Top Gear, kteří jej v roce 2008 označili za nejkrásnější silnici světa. Návštěvníci si zde nepochvalují ani tak jízdní požitek, jako spíše krajinu, na kterou je ze silnice krásný výhled.

Daní za spoustu krásných míst je mnoho turistů, kteří sem proudí zejména v sezoně. Nejfrekventovanějšími měsíci jsou červenec a srpen. Pokud sem chcete vyrazit, doporučují se brzké ranní hodiny, případně rovnou přespání v jednom z hotelů přímo na cestě.

Vojenská cesta A93, Skotská vysočina

Stará vojenská silnice A93 se nachází v srdci Skotské vysočiny - národním parku Cairngorms. Pro požitek z jízdy je to skvělá vozovka, která navíc není tak frekventovaná. Drtivá většina projíždějících totiž volí raději vedlejší cestu, která vede v těsné blízkosti národního parku.

A93 je doslova uprostřed ničeho. To je také důvod, proč se řidičům požitkářům tak líbí. Nekonečný výhled na krajinu a hory sem tam naruší jen pasoucí se ovce a jehňata, jinak je zde naprostý klid.

Na silnici se mísí krásné táhlé zatáčky společně s prudkými stoupáními i klesáními, které v mnoha místech připomínají jízdu po horské dráze. Tohle je rozhodně silnice, která by vám při letním putování Evropou neměla uniknout.

San Bernardino, Švýcarské Alpy

San Bernardino je jedním z nejkrásnějších a "nejhladších" průsmyků Alp. Není divu, že právě zde se často konají vybrané podniky rallye. Při návštěvě tohoto místa pro vás nebude žádným překvapením ani konvoj příznivců vybrané značky či modelu, kteří tu projíždí a nakonec se všichni sejdou dole u jezera Maggiore.

Kromě jízdních dojmů si můžete odnést zážitek v podobě návštěvy některého z opuštěných míst. Jedná se zejména o hrady, ve středověku totiž tato cesta byla hlavním obchodním tahem mezi severem a jihem Evropy.

Vesnice San Bernardino je skvělým místem pro zastávku, jelikož nabízí výběr těch nejlepších kaváren. Tato obydlená část ale není nejvyšším bodem. Za tím musíte ještě pár kilometrů pokračovat až do nadmořské výšky 1 800 metrů. 

Není žádným překvapením, že San Bernardino je nejlepším možným způsobem, jak se můžete ze Švýcarska dostat přímo do Itálie...

Autor: Stanislav Kolman - Autorevue.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video