Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky | E15.cz

Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost je opatřit zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou schválila vláda. Štítky mají sloužit jako informační nástroj o provozních nákladech na energie, nové pravidlo by také mělo vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů domácností a dalších subjektů za energie.

Podobné štítky nyní informují o energetické náročnosti elektrických spotřebičů. Novostavby jsou tímto způsobem označovány od roku 2009. Štítky budou na nemovitosti instalovat kvalifikovaní auditoři a jejich cena by se měla pohybovat většinou v řádu tisíců korun, bude se však lišit podle velikosti nemovitosti. „Prostředky vynaložené na vypracování průkazu se budou lišit s ohledem na aktuální stav budovy. U starých budov se dají předpokládat náklady vyšší,“ uvedla specialistka na právo nemovitostí Ambruz & Dark/Deloitte Legal Lenka Němcová.

Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci. Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen. Novela zákona o hospodaření energií podle Němcové ovlivní realitní trh. „V praxi to může znamenat další finanční náklady při pronájmu nebo prodeji budovy nebo bytu,“ poznamenala.

Nové pravidlo souvisí se směrnicí EU o energetické náročnosti budov, která byla schválena v roce 2010. Podle ní by do 31. prosince 2018 členské státy EU měly zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video