Není třeba zoufat, vzkazuje Stuchlík

Karviná není podle průzkumu nejdokonalejším místem pro život. Podle Zdeňka Stuchlíka ze Slezské univerzity to ale neznamená, že tady člověk nemůže být šťastný.

Není třeba zoufat. To je vzkaz, který posílá Karviňanům patriot a místní rodák Zdeněk Stuchlík, který je prorektorem pro vědu a zahraniční styky Slezské univerzity v Opavě. Reagoval tak, když se seznámil s výzkumem Vysoké školy ekonomické v Praze, který hodnotil kvalitu života v padesáti českých městech. Karviná skončila třetí od konce.

Je na tom podle vás Karviná opravdu tak špatně?
Možná vás překvapím, ale myslím si, že Karviná je na tom lépe, než jak ukazuje studie. Vždycky záleží na tom, na co se zkoumající ptali, a jak to zpracovali. Tenhle výzkum je určitě objektivní, ale ukazuje jen momentální situaci. Ale abychom byli důkladní, tak nám to nemůže stačit. Musíme znát i její postupný vývoj. To znamená, jak se během let město změnilo. A to odborníci do svého výzkumu nezahrnuli. A právě v tomto by Karviná určitě nebyla mezi posledními.

Karviná pohořela nejvíce na nezaměstnanosti. To asi nikoho nepřekvapí. Ale na první pohled je jasné, že je to dědictví z minulých let, kdy se Karviná věnovala jen těžbě uhlí. Spousta lidí tak byla a je zaměřena jen na zaměstnání související s uhlím. A horníci jsou v docela nevýhodném postavení, protože tady mají velkou konkurenci lidí ze zahraničí, hlavně z Polska. A to se samozřejmě odráží na velké nezaměstnanosti a její úrovni, jak ji tady vidíme. Ten problém má obrovskou setrvačnost a je těžké lidi, kteří celý život dělali na šachtě, převést někam jinam.

Dalším velkým problémem Karviné je ovzduší. Tak to je začarovaný kruh. Jsem přesvědčený, že za emise nemůže už tak průmyslová výroba, ale sami lidé, kteří v zimě topí v barácích vším možným. Je mi ale naprosto jasné, že tohle souvisí s nezaměstnaností. Když lidé nemají peníze, je pochopitelné, že se snaží ušetřit. Tady by město mělo více udělat, aby se situace zlepšila.

Může se město z toho bludného kruhu nezaměstnanost - špatné ovzduší dostat?
Situace se lepší. Podívejte se na průmyslovou zónu, která se stále rozšiřuje. Karviná by se měla zaměřit na podporu jiných forem průmyslu. Třeba na rozvoj informačních technologií. Koneckonců víme, že v Ostravě se to podařilo a městu to obrovsky pomohlo. A Karviná by se měla vydat stejnou cestou. A jistě by se měla zaměřit a více využít kapacitu Obchodně-podnikatelské fakulty.

Má tedy Karviná naději, že bude líp? Všichni máme naději a Karviná ji má určitě. Ale chce to dávat lidem více popudu k vlastní činorodosti. Lidé sami se musí snažit, využít těch možností, které se tady chystají. A hlavně by město mělo navázat na Ostravu, která jde mílovými kroky kupředu. A nezapomínat na univerzitu, která do města přináší hodně prospěšného.