Neznámá stověžatá metropole | E15.cz

Neznámá stověžatá metropole

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro Pražany i zahraniční turisty připravil Magistrát hl. m. Prahy obsahově unikátní projekt virtuálních prohlídek zhruba stovky nejzajímavějších pražských věží.

Na stránkách http://stovezata.praha.eu mají návštěvníci jedinečnou možnost prohlédnout si konkrétní věž z pohledu zvenku, který jinak nezažijí. Otevřou se jim tak panorámata Prahy, která byla dosud rezervovaná jen zvoníkům, řemeslníkům či stavitelům. Virtuální prohlídky doplňují originální texty od manželů Evy a Josefa Hrubešových, autorů známých knih o pražských domech. Cílem webových stránek http://stovezata.praha.eu je upozornit obyvatele metropole na méně známé památky a také nabídnout turistům nový pohled na Prahu, který naplňuje jeden z nejznámějších přívlastků hlavního města – Praha stověžatá. Pražských věží je ve skutečnosti několik tisíc, dekorují četné sakrální stavby, ale upozorňují i na významné veřejné budovy. V panorámatu města se výrazně uplatňují historické vodárenské věže, samostatně stojící zvonice, nárožní věže na některých palácích a měšťanských domech i nové věže vzniklé v posledních desetiletích. Stránky http: stovezata.praha.eu, které jsou dostupné v české i anglické verzi, obsahují virtuální prohlídky sta věží, které se fotografovaly šest měsíců. Realizátoři projektu vytipovali spolu s manžely Hrubešovými asi dvě stovky věží, ale rozhodujícím kritériem pro výběr byla zajímavá historie a vzdálenost z centra města. Nejvyšší počet schodů, 287, museli fotografové pěšky zdolat v katedrále sv. Víta a nejvýše se pohybovali při focení žižkovské televizní věže – 190 metrů nad zemí. Podobný projekt zatím v České republice ještě nikdo nerealizoval. Existuje několik měst, která nabízejí virtuální prohlídky, pohledy na město z výšky nabízí například Ostrava. Nicméně rozsah využití tzv. HiVR virtuální prohlídky činí z webového projektu http://stovezata.praha.eu unikát.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.