Obce chtějí od státu více peněz | E15.cz

Obce chtějí od státu více peněz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starostové se snaží změnit systém rozdělování financí

Opavsko
Cítíme se diskriminovaní, stát nespravedlivě rozděluje peníze. Protestovali starostové menších obcí a aby se to dozvěděli lidé, přidali pod název své obce nápis: daňově diskriminovaná obec. K celostátní akci, kterou iniciovalo Sdružení místních samospráv (sdružení)se minulé úterý připojilo i sedm obcí na Opavsku. Obce si musí půjčovat
Starostům vadí nepoměr při dělení takzvaných sdílených daní mezi malé a velké obce a města. Poukazují, že Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, kde žije dvacet procent obyvatel, dostávají téměř polovinu veškerých příjmů. „Proč mají dostávat Pražáci třicet tisíc na obyvatele a ostatní jen 6 890 korun? Vnímáme to jako diskriminaci a proto jsme zvolili tento společný protest,“ říká starosta Bělé Karel Krupa. Argumentuje, že díky tomuto systému nemá Bělá dostatek financí ani na povinnou spoluúčast, kterou potřebuje, když žádá o dotace. Musí si proto peníze půjčit v bance. „Je to nespravedlivé. My pak řešíme, kde vzít na nový hřbitov, protože žádný dotační titul s takovou podporou nepočítá,“ přidal se starosta Kozmic Petr Kozák. Starostové chtějí nová pravidla
Starostové malých obcí proto chtějí spravedlivější pravidla pro rozdělování daní. Sdružení měst a obcí, které zastupuje větší města, nic měnit nechce. Petr Tománek z ekonomické fakulty vysoké školy báňské, která spolupracovala na analýze porovnávající hospodaření malých a velkých obcí to vysvětluje: „Stát odmítal částku, která plyne obcím na daních zvýšit. Každá změna, která by přidala malým obcím, by ubrala městům. Teď stát slíbil přidat, protože analýza zjistila, že obcím, neplatil celou částku například na provoz matrik, a stavebních úřadů,“ řekl Tománek.
Bohuslavičtí: města prosazují své zájmy
Podle starosty Bohuslavic, Kurta Kociána, Sdružení měst a obcí upřednostňuje větší města a obce. Proto se stali členy Sdružení místních samospráv. „Už se nám povedlo prosadit, že obce do 500 obyvatel dostávají od státu více peněz. Teď chceme, aby každá obec dostala finance podle toho, jaké služby musí se zákona vykonávat,“ řekl starosta. Posteskl si, že díky malým příjmům nemohou plánovat větší investice. Dva roky šetřili, aby mohli požádat o dotaci na rekonstrukci obecního domu. „Zatím jsme neuspěli a to nás čeká zateplit školu,kulturní dům a stavba čistírny a kanalizace,“ dodal starosta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.