Od bludného kamene k nosálovi v autě

Českobudějovičtí strážníci řešili minulý rok leckdy neuvěřitelné případy.

Je to jeden z největších symbolů Budějovic. Navíc opředený legendou. Člověk, který na bludný kámen stoupne večer po deváté hodině, podle jiné verze po dvanácté, začne bloudit městem. Začátkem srpna, dvě hodiny po půlnoci ho ale neznámí vandalové vykutali a potom záhadně zmizeli.
Přemístění valounu s křížkem v dlažbě náměstí Přemysla Otakara II. bude dlouho patřit mezi nejkřiklavější zásahy budějovické městské policie.
„Divného chování skupinky lidí si všimla obsluha na dispečinku našeho kamerového systému,“ popisuje mluvčí strážníků Kateřina Bíro.
Během několika minut dorazila na místo hlídka. Vandalové ale mezitím utekli, bludný kámen nechali pohozený opodál. Ještě ten samý den ho dal primátor Miroslav Tetter pro jistotu zabetonovat do dlažby. Strážníci předali případ státní policii. Mladíci zůstali anonymní. Protože bludný kámen, který připomíná městskou šibenici, nepoškodili, hrozila jim nanejvýš třítisícikorunová pokuta za přestupek. Za schválnost a narušení občanského soužití.
Mezi kuriozity, ovšem méně zábavné, patří opilí rodiče doprovázející děti. Vloni strážníci takto nachytali tři dospělé. Dvakrát ženy. V březnu volali lidé na linku městské policie, že v telefonní budce v Nádražní ulici sedí opilá žena. Popíjí víno z plastové láhve a vedle ní stojí malá holčička. Žena nemohla ani mluvit. Trvalo dlouho, než z ní dostali policisté kontakt na otce dítěte. Museli ji odvézt na záchytku.
U matky, potácející se po ulici s tříletým dítětem, zasahovali strážníci také v červnu. Podobné případy městská policie hlásí sociálnímu odboru. Zato muže se skoro třemi promilemi alkoholu a tlačícího kočárek s jednoročním dítětem po Pražské ulici, se rozhodla na místě potrestat jeho manželka. „Zavolali jsme na její pracoviště. Převzala dítě a pak uštědřila manželovi dva pořádné pohlavky. Z každé strany jeden,“ říká Bíro.
Ojedinělé není napadení záchranářů. V srpnu, večer, museli strážníci krotit cyklistku, která se zranila při pádu z kola u Velkého jezu. Při ošetření kopala, kousala a škrábala zdravotní sestru a lékaře.
Lépe dopadli u mladé ženy, která se chystala v depresi skočit do Malše před krajským soudem. Strážníci jí sebevraždu kvůli nešťastné lásce rozmluvili.
V posledním týdnu loňského roku zastavili a spoutali v Adamově policisté zfetovanou a rozzuřenou řidičku osobního auta. Jako spolucestujícího v něm vezla nosála červeného. Šelmu předali strážníci do psího útulku a ženu na záchytku.
Druhý den se ale situace opakovala. Ženu se stejným nosálem zastavila hlídka u Češňovic, kde kličkovala, mačkala klakson a přejížděla z pruhu do pruhu. Byla pod vlivem pervitinu. Zvíře převezli policisté do hlubocké zoo.

Krajta spala v předsíni

Loňské kuriózní případy asi nepřekonají lov exotického zvířete z července 2009. Strážníci vyjížděli na sídiště Vltava, odkud jim vyděšená žena volala, že má doma velkého hada. Na místě zjistili, že je to šest metrů dlouhá krajta, která v noci utekla z terária v horním bytě a po balkonech vlezla do předsíně. Žena na ni málem šlápla, když šla na záchod.