Park na Perštýně město prodá | e15.cz

Park na Perštýně město prodá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Městský park na Perštýně chce koupit liberecký podnikatel. Tvrdí, že ho potřebuje pro svoji školu.

Lesopark kolem červeného kostela Na Perštýně je na prodej. Liberečtí zastupitelé ho vyškrtli ze seznamu majetku, který nikdo koupit nesměl. Hrozí, že Liberečané přijdou o další kus přírody jen pět minut od dolního centra města. O pozemky usiluje soukromá škola Doctrina, která sídlí v sousedství parku. Majitel školy tvrdí, že park potřebuje. „Chceme jej upravit pro sport a výuku v přírodě,“ uvedl jednatel společnosti Iberius Jiří Zeronik. Lidé ale za prodejem jednoho z posledních volných kusů půdy v centru Liberce vidí něco jiného. „Bojím se, aby tam za pár let nevyrostly nové baráky,“ uvedla matka jednoho ze žáků soukromé školy. Parkem prochází několikrát týdně. „Když to tady uzavřou, musím okolo,“ dodala žena. A podnikatel chce park opravdu oplotit. „Budou tam platit určitá pravidla, například zákaz kouření, ale necháme jej přístupný lidem,“ říká Zeronik.
Část zastupitelů je ale proti prodeji. „Přijde první zájemce a hned to dostane. To je zvláštní,“ poznamenal Jiří Korytář, zastupitel za Stranu zelených. Přitom za šestnáct tisíc metrů pozemku mělo město podle vlastních předpisů dostat bezmála třináct milionů korun.
Úředníci se brání tím, že společnost jim ukázala, že chce park zkultivovat. „Projekt veřejně přístupného parku se nám líbí, a proto jsme doporučili pozemky prodat,“ uvedl vedoucí odboru majetku města Josef Mazáč. Radnice nyní ladí návrh kupní smlouvy. „Vložíme do ní ochranné prvky, aby se s pozemky nestalo něco jiného,“ uvedl Mazáč. Přesto se místní obyvatelé obávají, že by v parku mohly bytové domy vyrůst. „Jsme na park zvyklí. Když vidíme, co se v Liberci děje s pozemky, máme starost, aby společnost nenašla ve smlouvě nějaký fígl a nepostavila tady domy,“ vysvětlil Josef Lhotů. Podle Zeronika ale není potřeba se bát. „Sami jsme navrhli, aby nám radnice dala pokutu dvacet milionů korun, když budeme s parkem zacházet jinak, než nyní tvrdíme,“ poznamenal Zeronik. Podle něj ale společnost nechce dávat peníze na vylepšení cizího parku. „Domy tam stavět určitě nebudeme,“ ujišťuje.

Na příštím zasedání libereckého zastupitelstva půjde do tuhého. „Věřím, že část zastupitelů za SOS se jen spletla a prodej nepodpoří,“ říká Korytář. Město za posledních dvacet let prodalo podle Korytářova odhadu desítky hektarů zelených ploch – od luk či části městských lesů na kraji města až po menší parčíky v centru. Podle opozičního zastupitele někteří liberečtí politici razí politiku zprivatizovat vše, co jde, byť by mělo jít o veřejný park. „Je to stejně chytré, jako když komunisté zestátňovali vše od továren po poslední živnost. Nazval bych to ideologickou zaslepeností,“ doplnil Korytář.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video