„Pekelného anděla poznáte. Má to v očích“ | E15.cz

„Pekelného anděla poznáte. Má to v očích“

Po skautech, komunistech nebo fanoušcích kapely Tři sestry si kempu na Džbánu užívali i Pekelní andělé. Motorkáři z klubu Hells Angels.

Každý, kdo se o uplynulém víkendu na motorce objevil v okolí Evropské ulice, toho čekala policejní kontrola. První. Druhá pak na začátku příjezdové cesty do kempu na Džbánu.

Policista v kombinéze a tmavých brýlích zastavoval i každé přijíždějící auto. Otevřel dveře, nahlédl do něj, u dodávek zkontroloval nákladový prostor.

Hlídka u brány

O sto metrů dál u brány kempu čeká mnohem přísnější kontrola. Opět muži v černém, s černými brýlemi, ve vysokých kožených botách. Místo policejních nášivek ale mají vesty s vyšitým logem klubu. Kontrolují tam Pekelní andělé.

„Musíte to mít v očích,“ vysvětluje česky mluvící motorkář u vchodu, podle čeho pozná členy klubu.
U brány hlídkuje se dvěma španělskými Anděly.

Dovnitř se nedostane nikdo z „nepovolaných“. Trojice odhání zvědavce, každého nečlena klubu.
„Pustíte mě dovnitř?“ ptá se u vchodu mladík v tričku s obrázkem motorky. „Ne,“ zní nekompromisní odpověď motorkáře.

„A můžu si někde koupit vstupenku?“ zkouší to znovu mladík. „A nechcete rovnou rodinnou?“ dočká se sarkastické odpovědi.

Zkrátka, kdo to neměl „v očích“, do kempu se nedostal. Šanci neměli ani novináři. „Spíš udělejte rozhovor s těma policajtama kolem,“ říká rezolutně motorkář.

Neuspěli ani sběratelé motorek, jako Petr Danša z Votic na Benešovsku. V garáži mu jich stojí desítka, na srazy s nimi jezdí pravidelně.

V pátek vyrazil mezi Anděli na stylovém vojenském harleyi, ale měl smůlu. „Zajímali mě. Hells Angels jsou legendou. Ale chápu, proč mě dovnitř nepustili,“ říká sběratel motorek.

Romantika se nekoná

Srazu se podle odhadů policie zúčastnilo tisíc pět set členů klubu a zhruba pět set motocyklů. Podle nápisů na vestách to byli hlavně Němci a další Evropané. Přijeli však i motorkáři ze vzdálených zemí, jako třeba z Chile, Dominikánské republiky, Arizony a Austrálie.

V Praze se sešli podruhé z několika důvodů. „Před pěti lety se jim tady líbilo, a navíc letos slavíme deset let Hells Angels Bohemia,“ vysvětluje mluvčí srazu Jan „Lobo“ Lobotka.

Setkání podle něj bylo stejné jako podobné akce, tedy koncerty, dýdžejové, jídlo a pití a nakonec velký ohňostroj.

„Přivítali jsme i jednoho ze zakládajících členů Hells Angels, Ralpha „Sonnyho“ Bargera,“ dodává Lobotka.

Zklamaný byl asi každý, kdo čekal romantické motorkáře, kteří příždějí v zapadajícím slunci na hřmících strojích a na Džbánu nocují pod dekou u ohýnku.

Podle luxusních limuzín se jmény hotelů na dveřích, bydlela část účastníků jinde než v kempu.
„Diplomat, Holiday Inn, Crown Plaza a spousta dalších,“ vypočítává taxikář Milan Kubrt hotely, odkud vozí s kolegy Pekelné anděly na Džbán.

Stejně tak velká část nablýskaných motorek do Prahy dorazila jinak než na vlastních kolech. Většinou v dodávkách nebo na přívěsech za auty. Jejich majitelé na ně přesedali buď u hotelu nebo na Evropské třídě.

„Policejní bufet“

Z kempu byly v okolí koupaliště, kde se procházeli jen pejskaři a jezdili cyklisté, slyšet stále stejné zvuky. Motory silných strojů doplňovaly tóny tvrdé rockové muziky z bílého velkého stanu, ve kterém se rýsovala obrovská soustava reproduktorů a elektroniky.

Zpoza plotu vykukovaly vrcholky řady stánků, které měly na plachtách nalepené znaky motorek nebo piv. Dírami v plotu byli vidět členové klubu v typických vestách a jejich silné stroje.

„Vůbec o nich nevíme, jsou tam zalezlí. Ven moc nechodí nebo jedou taxíkem,“ říká číšník v restauraci u tenisových kurtů.

Přesto jednu změnu spojenou s pobytem Pekelných andělů v kempu na provozu restaurace zaznamenal.

„Normálně je zahrádka narvaná cyklisty a teď tady z toho mám policejní bufet,“ komentoval v žertu přítomnost hlídek v okolí restaurace.

Bez incidentů

Podle policistů, kterých se o víkendu u kempu na Džbánu vystřídaly stovky, skončil celosvětový sraz Hell´s Angels bez významnějších incidentů. V souvislosti s ním policie vykázala z Česka třiapadesát cizinců.

Motorkáři začali město opouštět již v sobotu odpoledne, zbytek v neděli. Odjížděli po skupinkách, za doprovodu policie.

„Vše se odehrálo hladce, žádný problém při odjezdu účastníků srazu nebyl,“ uvedla po akci policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Jediným incidentem byla malá nehoda motorkáře, který se srazil s autem.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!