Poptávka po kancelářích v Praze za čtvrtletí klesla | E15.cz

Poptávka po kancelářích v Praze za čtvrtletí klesla

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poptávka po kancelářských prostorách, včetně renegociací a podnájmů, dosáhla v letošním prvním čtvrtletí 80 500 čtverečních metrů, což představuje pokles o šest procent ve srovnání s předchozím čtvrtletím a meziroční pokles o pět procent. Mezi nejvýznamnější transakce v prvním čtvrtletí 2012 patřily Vodafone v projektu City West (17 000 čtverečních metrů) v Praze 5, renegociace KPMG na Florenc Office Center (10 900 čtverečních metrů) v Praze 8 a renegociace firmy Johnson & Johnson (4500 čtverečních metrů) v Anděl Parku v Praze 5. „Renegociace tvořily rekordně vysoký podíl na úrovni 48 %. I díky nim je objem pronájmů realizovaný od ledna do března 2012 druhým nejlepším výsledkem v posledních letech,“ říká vedoucí oddělení Tenant Representation mezinárodní poradenské společnosti DTZ Václav Bouček.

V prvním čtvrtletí 2012 byly v Praze dokončeny dvě kancelářské budovy: B3 v Praze 4 - Pankrác s kapacitou 23 300 čtverečních metrů a Keystone v pražském Karlíně s plochou 5650 čtverečních metrů. „Do konce roku 2012 očekáváme dokončení dalších 83 500 čtverečních metrů moderních kanceláří. Půjde například o projekty City Green Court, River Gardens West, City West A2, druhou fázi projektu Classic 7. Dalších více jak 135 000 čtverečních metrů je ve výstavbě s plánovaným dokončením v roce 2013. K nejvýznamnějším stavbám se řadí BB Centrum G, Libeň Dock 01, Palmovka Park II, či Florentinum,“ vyjmenovává DTZ.

Míra neobsazenosti mírně stoupla na 12,3 %. Celkem bylo v Praze evidováno přibližně 344 000 čtverečních metrů volných kancelářských prostor. Nejvyšší neobsazenost vykazovala Praha 9 (31,1 %), Praha 7 (23,8 %) a Praha 6 (21,4 %). Nejnižší neobsazenost měla Praha 5 (6,9 %), Praha 10 (7,2 %) a Praha 3 (7,8 %). Nejvyšší nájemné v centru města zůstalo na úrovni 20,0 – 21,0 eur/m2/měsíc. Nejvyšší nájemné ve vnitřním městě v oblasti Pankráce se pohybovalo mezi 15,0-16,0 eur/m2/měsíc, v okolí Anděla a v Karlíně až 17,5 eur/m2/měsíc a ve vnějším městě 13,0 – 14,5eur/m2/měsíc.

„I když první čtvrtletí znamenalo pro trh kancelářských nemovitostí určitý propad, stále vidíme dost společností pomýšlejících na expanzi či stěhování do nových prostor. Ukazuje to i zájem o nový projekt Florentinum na Praze 1, který záhy po uvolnění prvních informací získal dva silné nájemce. V druhém čtvrtletí očekáváme uzavření několika větších pronájmů, které se budou týkat i kancelářských objektů postavených na spekulativní bázi. Přesto bude neobsazenost mírně stoupat – na trh se dostane několik větších projektů, které dosud nejsou obsazeny. Jiné, například River Garden nebo City Green Court, který je již téměř celý pronajat, se naopak těší značnému zájmu nájemců ještě před dokončením,“ komentuje vedoucí týmu Landlord Representation v DTZ Judita Middletonová.

V oblasti retailu se chystá také řada významných transakcí, například několik řetězců si vybralo OC Chodov k vstupu na český trh. Sportisimo zase plánuje v tomto roce otevřít tři či čtyři maloformátové Molo Sport & Fashion. Expanze se soustředí na krajská města a větší okresní města. Jedna pobočka bude otevřena na podzim v Opavě. Rakouský nábytkový řetězec XXXLutz plánuje v roce 2013 expanzi na Praze 9 ve Vysočanech a v Brně, Starbucks otevřel svou první pobočku mimo Prahu ve Forum Ostrava Nova Karolina. Nadcházející expanze se bude soustředit na Prahu a jedna jednotka je plánována také v Brně, kde Starbucks hledá vhodnou lokalitu. Další obchody plánuje i Mountfield, a to v Mariánských Lázních, ve Vrchlabí, v Opavě a Českém Krumlově. Slovenská franšíza Pizza Mizza otevřela v březnu svou druhou pobočku v České republice v Avion Shopping Parku Ostrava.

Projekty nových obchodních center vznikají mimo Prahu, v krajských a okresních městech. Kromě nákupních center Breda & Weinstein v Opavě, Galerie Moritz v Olomouci a Futurum Hradec Králové bude mít většina dokončených projektů charakter retail parků. Významnými projekty, které jsou již ve výstavbě a mohly by být dokončeny v roce 2013, jsou Galerie Šantovka (46 000 m2), rozšíření Centrum Černý Most na Praze 9 (41 000 m2), NC Krakov (26 900 m2) v Praze 8, Galerie Teplice (22 500 m2), Designer Outlet Village Moravia (21 500 m2), Fontána Teplice (20 000 m2) nebo Pivovar Děčín (17 000 m2).

„Celková výměra nákupních center a retail parků na 1000 obyvatel dosáhla v 1. čtvrtletí 2012 v České republice 291 čtverečních metrů. Po odečtení retail parků, nákupních skladů a outletů dosahovala míra saturace nákupními centry 209 m2 na 1000 obyvatel. Je to stále výrazně pod evropským průměrem, který činí 329 čtverečních metrů,“ říká Lenka Vodrážková, Head of Property Management DTZ.

V prvních třech měsících roku 2012 přitom nebyly uzavřeny žádné investiční transakce. V posledním čtvrtletí roku 2011 činily 350 milionů eur a v prvním kvartálu 2011 dokonce 520 milionů eur. „Výsledky za první čtvrtletí neznamenají, že by investiční trh v České republice zamrzl. Registrujeme velký počet transakcí, které by měly být uzavřeny do konce roku a jež se týkají především segmentu kanceláří v Praze a několika regionálních nákupních center. V roce 2012 by měly být obchodovány také portfolia logistických nemovitostí či samostatné sklady a výrobní prostory,“ konstatuje Ryan Wray, vedoucí oddělení Investment v DTZ. I přes množství plánovaných transakcí nelze podle něj očekávat, že by se zopakoval rekordní výsledek minulého roku. Důvodem je mimo jiné obecně mnohem náročnější vyjednávání ohledně financování s bankami a finančními institucemi, a tím i delší období pro uzavření transakce.

U kanceláří nejvyšší výnosy mírně poklesly na 6,25 %. U skladů a výrobních nemovitostí se zajištěným nájmem na 10 let výnosy zůstaly stabilní – 8,00 %. U maloobchodních nemovitostí (high streets i obchodní centra) je výnos též stabilní – 6,25 %. V dalším období zůstanou výnosy u kanceláří i v maloobchodu stabilní. Mírný pokles DTZ očekává v segmentu průmyslových nemovitostí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video