Praha 5 prodá většinu obecních bytů, pak postaví nových 400 | e15.cz

Praha 5 prodá většinu obecních bytů, pak postaví nových 400

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha 5 prodá v příštích letech většinu obecních bytů, nechá si jen asi 12 domů se 300 byty. Zároveň připravuje výstavbu nových malometrážních bytů, postavit by jich chtěla asi 400. Uvedl to místostarosta Prahy 5 Jiří Vejmelka. Nájemníkům Praha 5 byty nabízí za zhruba 17 000 až 20 000 korun za čtvereční metr. Výnos z privatizace očekává radnice v řádech stovek milionů korun.

Privatizace v Praze 5 začala podle Vejmelky zhruba před 12 lety, tehdy měla městská část kolem 8700 bytů. Většina se prodala během minulých volebních období, ke konci loňského roku jich Praha 5 vlastnila už jen asi 2200. I z tohoto množství chce ale většinu prodat. „Lidé si byty chtějí koupit. Letos máme v plánu prodat majetek za 350 milionů, konkrétně 49 domů po bytech a dalších deset domů jako celek,“ řekl místostarosta. Prodávají se především byty na Smíchově, například v ulicích Holečkova, náměstí 14. října, Zborovská, Plzeňská, Štefánikova nebo Bozděchova.

Plán prodeje na příští rok by mělo do konce roku schválit zastupitelstvo. Předběžně se podle Vejmelky počítá s privatizací dalších 14 domů po bytech a čtyř celých domů. Do prodeje by mohly jít i historické činžovní domy na Janáčkově nábřeží. Pak už městské části zbude ještě několik domů, o jejichž prodeji se zatím nerozhodlo. Jsou například kulturní památkou, nebo na výstavbu půdních bytů v těchto domech dostala radnice před lety státní dotaci a nesmí je 20 let prodat.

Městská část si chce ponechat v privatizovaných domech nebytové prostory, z jejichž pronájmu může mít i v budoucnu příjem do městské pokladny. Proto celé domy prodává jen tam, kde nebytové prostory nejsou nebo jsou příliš malé. Zvlášť začne radnice prodávat volné byty. Část nabídne do soutěže o nejvyšší nabídku obálkovou metodou, část chce dát do elektronické aukce. Cenu, za kterou se v Praze 5 privatizuje, stanovil podle Vejmelky znalec. Tržní cena je ale snížena tím, že jde o obsazené byty. Pohybuje se mezi 17 000 až 20 000 korunami za m2. „Liší se podle lokality a kvality bytu,“ poznamenal místostarosta.

Výnosy z privatizace radnice zapojuje do rozpočtu, podle Vejmelky se z těchto peněz financují například opravy škol. Část peněz možná radnice použije na výstavbu nových malometrážních bytů. Kde by mohly vyrůst, ale zatím není jasné. Podle Vejmelky se v současnosti vyhledávají lokality a možnosti financování nové výstavby.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery