Přišel Rus, Chorvat a Srb. Dynamo bude mezinárodní | e15.cz

Přišel Rus, Chorvat a Srb. Dynamo bude mezinárodní

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fotbalistům budějovického Dynama končí zimní příprava. V neděli odstartuje jarní část první ligy a na jih přijedou Teplice. Domácí představí nové posily.

Každý rok je to podobné. Na konci zimní přípravy se týmy uklidňují tím, že dvouměsíční trénink byl kvalitní, na ligu jsou dobře připravení a určitě splní cíle, o kterých jejich vedení často mluvilo. Pro jedny je to záchrana, pro jiné evropský pohár. Někdy se to povede. Jindy je hůř.
„Kdybyste šel do jarní části sezony a nemyslel pozitivně, ani nemusíte začínat hrát,“ říká trenér SK Dynamo České Budějovice Jaroslav Šilhavý.
Po podzimu jsou budějovičtí fotbalisté na třinácté příčce a mají osmnáct bodů. V neděli otevřou duelem s Teplicemi už své páté prvoligové jaro v řadě. A to stojí za zmínku. Pět sezon v nejvyšší soutěži za sebou se jim naposledy podařilo uhrát na začátku devadesátých let. Každý rok mluví Jihočeši po zimě o záchraně a každý rok se jim jejich plán daří bez větších problémů splnit.
„Vůbec nepřemýšlím nad tím, že bychom letos měli sestoupit,“ uvedl před dvěma týdny v rozhovoru pro Sedmičku generální manažer budějovického Dynama Jiří Kotrba. Dokumentoval tím současnou náladu v klubu. Ačkoliv výchozí pozice pro jaro by mohla být lepší, všichni věří v to, že se záchranou v nejvyšší soutěži nebudou problémy. Brzy ji vyřeší a budou se moci věnovat dalšímu tradičnímu cíli, což je zabudování mladých odchovanců do sestavy. To jde oproti záchraně hůře.
„Na začátku přípravy jsme se rozhodli mužstvo posílit,“ připomíná trenér Šilhavý. A tak se začala v Budějovicích objevovat řada hráčů různých národností. Afričany počínaje a zástupci Balkánského poloostrova konče.
V přípravných zápasech se protočilo celkem jedenáct potenciálních posil. V týmu nakonec zůstali na přestup dva fotbalisté – čtyřiadvacetiletý ruský záložník Grigori Čirkin a srbský levý obránce Borislav Simič. Zatímco první z nich je tvořivým typem záložníka s celkem zajímavou historií zápasů v Evropské lize i předkole Ligy mistrů, druhý je levý obránce, který povětšinou hrával jen srbské nižší soutěže.
Třetí novou tváří je levý chorvatský záložník nebo obránce Lovre Vulin, který přichází na hostování z Liberce. Toho jediného nikdo netestoval. Jeho kvality všichni znali. Spolu s Brazilcem Hudsonem a Slováky Černákem, Timmem a Bakalou už jsou v klubu hráči pěti cizích národností. „Potřebovali jsme posílit levou stranu,“ upozorňuje trenér Šilhavý. Když nevyšel přestup Petra Macha, který se v přípravě zranil a Dynamo opustil, má ho nahradit právě Vulin.
„Zatím jsem v Budějovicích krátce, zvykáme si, ale líbí se mi tu. První zápas se Sezimákem byl špatný, Boleslav o něco lepší a na Teplice bychom měli být připravení ještě lépe,“ míní Vulin. Do týmu zapadl. Pomohlo mu to, že umí dobře česky a vedle toho ještě další čtyři evropské jazyky.
„Z několika zápasů je těžké odhadovat, jestli budeme silnější. Ale minimálně je v kádru větší konkurence,“ říká kapitán celku David Horejš. Trenér zase naznačuje, že dvě ze tří nových posil by se mohly objevit v základní sestavě v prvním jarním utkání s Teplicemi. Měli by to být právě Čirkin s Vulinem. Šimič v závěru přípravy nastupoval za třetiligovou rezervu.
Dva měsíce přípravy strávil tým povětšinou v domácích podmínkách. Jihočeši nerozhazovali. Soustředění měli v Třeboni a v Písku.
Střetli se s českými celky a také s dvěma předními týmy rakouské ligy. Trochu k zamyšlení je fakt, že moc nevyhrávali. Porazili Příbram, divizní Třeboň a naposledy Mladou Boleslav. „Herně jsme, až na utkání se Sezimovo Ústím nijak nepropadli, a to je pro mě důležitější než výsledky,“ hodnotil kouč Šilhavý a v podobném duchu hovořil také kapitán David Horejš. Ten upozorňoval na velké množství testovaných hráčů v úvodních duelech. „Porážky nemůžeme hodit za hlavu, ale věříme, že v ostrých zápasech už to bude mnohem lepší,“ dodal fotbalista.
Příprava byla dlouhá, fyzicky náročná a mnoha hráčům prospěla. Možná překvapivě udělali podle trenéra velký posun zkušení hráči jako Lengyel nebo Pecka. První před podzimním příchodem do Dynama v Rusku delší dobu nehrál. Druhý byl zase do léta dlouhodobě zraněný. Teď si od nich Šilhavý před jarem hodně slibuje. Stejně tak překvapili někteří mladíci jako Nitrianský, Petráň, Bakala nebo Timm. Všichni se připravovali s prvním týmem a svoji šanci také dostanou.
Z dlouhodobých marodů už začal trénovat Hudson. V generálce proti Mladé Boleslavi odehrál poločas a pomalu bude připravený do ligy. Benát se plnohodnotně vrátil do tréninku i zápasů. Stejně je na tom i kapitán Horejš, který také závěr podzimu nedohrál.
V zápase se Slavií se však zranil Jan Riegel a poškozené vazy ho vyřadily na celou jarní část sezony. Zrovna on hrál na postu stopera v dobré formě. „Bohužel, tak to někdy bývá,“ krčí rameny Šilhavý.
Na startu jara mají Jihočeši celkem nepříjemný los. Přijedou silné Teplice, pak pojedou do Hradce Králové a doma vyzvou Bohemians 1905. Pokud se jim podaří bodovat, mohou ze sestupových příček snadnou uniknout a z nejhoršího budou venku. „Všichni si body umíme spočítat a víme, o co jde,“ ujišťuje David Horejš.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video