Psí spřežení používají i lidé na Berounsku ke sportu a k užitku | E15.cz

Psí spřežení používají i lidé na Berounsku ke sportu a k užitku

Člověk na běžkách jedoucí za jedním či dvěma psy. Do cíle závodu nebo třeba do hospody na pivo. To je skijöring a Češi v něm patří k absolutní špičce.

I když je domovem skijöringu Skandinávie, úspěchy na světových podnicích mají i vyzna- vači tohoto sportu z Berouna.
Při etapovém závodě Pirena, který se ve španělských Pyrenejích jel letos na přelomu ledna a února, dosáhl skvělého úspěchu Jiří Suchý z jedné velké berounské sportovní rodiny.

Porazil legendu

Kromě toho, že Jiří Suchý porazil loňskou vítězku a legendu tohoto sportu Norku Lenu Hillestad, získal také cenu fair play. „V jednom kopci jsem dojel Němku, která byla zamotaná do psů a vypadalo to, že se z toho sama nevyhrabe. Pomohl jsem jí a ztratil s tím asi tři minuty. Na nějakou dobu jsem přišel o pozici v průběžném pořadí. Pak jsem se do vedení vrátil a udržel ho do cíle,“ řekl k ocenění Suchý, který se do Berouna přiženil. Skijöringu se úspěšně věnuje i jeho žena Linda Suchá a tchán Vlastimil Keltner z Berouna.

Mistrem po padesátce

Osmapadesátiletý Vlastimil Keltner způsobil malou senzaci, když se před čtyřmi lety postavil na start mistrovství Evropy skijöringu „na suchu“ v Hradci Králové. Bez velkých zkušeností získal v kategorii scooter, při níž pes táhne jezdce na koloběžce, zlato. Senzaci podpořil fakt, že jeho tažným psem byl kříženec, které speciálně pro skijöring šlechtí právě jeho zeť Jiří Suchý společně s přáteli ze Šumavy.
„Máme rádi plemeno český horský pes, a abychom obohatili jeho schopnosti, přimíchali jsme do jeho krve ohaře. Dali jsme tomuto kříženci pracovní název šumavský saňový pes. Podíl českého horského psa je v jeho krvi momentálně čtvrtinový,“ řekl Vlastimil Keltner. Šumavský závodní pes poráží i světovou konkurenci s evropskými saňovými psy, nazývanými také psí „ef jedničky“.

Závodně i rekreačně

Kromě závodění lze skijöring provozovat i rekreačně. Tažný pes může být rovněž alternativním prostředkem dopravy.
„Letos napadlo tolik sněhu, že cesta přes pole po kolena ve sněhu se stávala noční můrou. Kamarád mi půjčil postroj, naučil mne zapřahat moji fenu německého ovčáka Pixinu, a i když máme průměrně šest pádů za jednu cestu, přicházíme se sněhem na čepici do hospody včas,“ řekl Petr Olejník z Málkova. Také řidiči tento nezvyklý dopravní prostředek mohou s klidem v duši využívat, aniž by se museli obávat problémů s policií a ztráty bodů.

Na kole i v poklusu

Stejně jako je skijöring oficiální disciplínou saňového sportu, patří do něj také alternativní disciplíny, provozované bez sněhu. Při canicrossu táhne pes běžce, při bikejöringu se nechává táhnout psem jezdec na kole a nejmladší disciplínou je už zmiňovaná kategorie scooter, při níž musheři používají speciální koloběžky na velikých kolech. „Teprve kdo takový pohyb se psem vyzkouší, krásy toho sportu pochopí,“ řekl funkcionář Svazu sportu psích spřežení a ředitel Sportovního gymnázia v Kladně Jiří Stejskal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.