Realitní makléř: Byty výrazně zlevnily, ideální doba koupit si vlastní | E15.cz

Realitní makléř: Byty výrazně zlevnily, ideální doba koupit si vlastní

Před nástupem hospodářské krize se zdálo, že ceny nemovitostí musí jen růst. Investice do bytu se zdála být nejen bezpečná, ale i zisková

Dnes je všechno naopak. „Ceny mohou ještě nepatrně klesnout,“ říká jednatel realitní kanceláře Original Reality a člen asociační rady Asociace realitních kanceláří ČR Tomáš Kučera.

Kupují lidé za poslední tři roky méně byty? Dalo by se říci, že zájem neklesl. Rádi by kupovali nové, lepší, hezčí a větší byty a rádi by si zvyšovali standard svého bydlení. Ale okolní faktory se za poslední tři roky změnily natolik, že koupě bytu je lidem méně přístupná. V ro- ce 2007 dostalo hypotéku devět zájemců z deseti. Dnes jsou to tři. Před lety se lidé nebáli ekonomické recese, byli jisti zaměstnáním a příjmem. To vše způsobilo, že jsou klienti v kupování nemovitostí opatrnější.

Je nyní ideální doba koupit byt?
Obecně platí pravidlo, že komodity se nejlépe nakupují v dobách krize, protože cena je nižší než v dobách, kdy se ekonomice daří. Totéž platí i o nemovitostech a bytech. Nyní doporučujeme neodkládat koupi, je vhodná doba. Méně příznivá doba je na získání peněz od bank.

O co je teď největší zájem?
Vždy byly a jsou nejprodávanějšími domy v ceně do dvou a půl milionu korun. Dům v této cenové relaci byl jakousi alternativou pro rodinu stěhující se z bytu do většího. Zá- jem je ale obecně stále o domy za reálnou tržní cenu a je celkem jedno, zda se jedná o dům za čtyři nebo deset milionů korun. Pokud cena odpovídá ceně tržní, dům se dobře prodává.

Zlevnily vedle bytů i pozemky?
Pozemky jsou jedna z má- la nemovitostí, které si poměrně obstojně drží svou cenu navzdory okolnostem. Poze- mek je totiž jedinečný, nepodléhá času, a proto se cena pohybuje směrem dolů jen nepatrně, nebo dokonce vůbec.

Lze tedy očekávat, že ceny ještě klesnou, nebo naopak porostou?
Ceny stagnují a podle mne ještě nějakou dobu budou. Jinými slovy, jsou na úrovni, kdy možná klesnou jen nepatrně. Letos určitě ceny nemovitostí neporostou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.