Roste poptávka po rekreačních nemovitostech a malých bytech | e15.cz

Roste poptávka po rekreačních nemovitostech a malých bytech

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V jinak tradičně klidném období počátku roku se realitní situace na českém trhu zajímavě mění. Obrovský zájem začali Češi a Moravané projevovat o rekreační nemovitosti. Poptávka ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stoupla o 43 procent, samotné prodeje se zvýšily o 37 procent. Typickým zákazníkem jsou manželé mezi 30 a 45 lety s dětmi, kteří už mají své bydlení a jsou finančně zabezpečení.

„Největší nákupy chat a chalup jsou tradičně v jarním období, kdy poptávající chtějí mít svou chatu na léto, a v podzimním období, kdy kupující chce mít svou chatu na zimu. Tady jednoznačně vedou nemovitosti k celoročnímu obývání. Co se týče lokalit, drží prim tradičně Krkonoše a Šumava a do popředí zájmu se dere také Vysočina, která nabírá na atraktivitě mílovými kroky. V závěsu stojí Beskydy a Jeseníky,“ uvedl Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality. Rekreačních nemovitostí se propad cen během realitní krize nijak výrazně nedotkl. Ceny skutečně realizovaných obchodů zůstaly stabilní, inzertní-nabídkové ceny jsou zhruba o pětinu vyšší. Samozřejmě kupující mají nyní mnohem širší výběr než dříve a s koupí nespěchají. Na druhou stranu lukrativní nemovitosti jsou pryč hned, často se ani nedostanou do veřejné nabídky. Jen interní databáze poptávajících M&M Reality zahrnuje tisíce poptávajících.

„Dnes je naprosto běžný postup, že kupující vyžaduje při nákupu rekreační nemovitosti slevu – doslova v těchto dimenzích: Snížíte-li o 20 procent, kupuji okamžitě. V opačném případě nemám zájem vůbec. Je proto praktické mít s sebou odborníka – nejen kvůli cenám, ale také kvůli častým komplikovaným majetkovým vztahům. Chaty a chalupy jsou často předmětem dědictví a prodej musí být podmíněn souhlasem všech vlastníků,“ varoval Miroslav Jonáš.

Raketově také stoupá poptávka po nejžádanějším typu nemovitostí na realitním trhu – po takzvaných startovacích bytech. Malé byty do 55 metrů čtverečních jsou v centru zájmu stabilně již mnoho desetiletí, meziročně ale M&M Reality registrují zvýšení zájmu o dalších 26 procent. Důvod pro zvýšený zájem je jednoznačný: uvolnění přísné bankovní politiky a stabilizace na trhu práce. Z pronájmů se proto mladé páry stěhují do vlastního bydlení. „Na startovací byty jsme za Českou republiku v prvním čtvrtletí zprostředkovali úvěry v celkové výši 297 milionů korun. To je o 11,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. Ačkoli se hysterie související s obavami z růstu cen nájemného po skončení deregulace nijak nepromítla do skutečných cen pronájmů, zájem o nákup je obrovský,“ potvrdila Zuzana Semonská, ředitelka M&M hypotečního centra.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video