Saxana čaruje na jevišti v Mostě | e15.cz

Saxana čaruje na jevišti v Mostě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slavný film Dívka na koštěti uvedlo v české premiéře Divadlo rozmanitostí.

Když se objevila na hradě Hněvín na slavnostech magistra Kelleyho Petra Černocká, netušila, že rok poté čarodějná Saxana zaplaví celý Most.

Divadelní adaptaci slavného scénáře Miloše Macourka a Hermíny Frankové uvedlo Divadlo rozmanitostí v české premiéře. A hodně o ní diváci mluví.
„Vsadili jsme na notoricky známý film Dívka na koštěti, který na jevišti ještě nikdy nikdo nehrál. Využili jsme příležitosti a jsme prvním divadlem, které příběh o Saxaně divákům nabízí. A je o něj velký zájem,“ pochvaluje strategii umělecký šéf Divadla rozmanitostí Antonín Klepáč.

Činoherci i loutky

Jaké by to bylo loutkové divadlo, kdyby vedle činoherců nezakomponovalo do děje veselé figuríny v nadživotních velikostech. Jsou kořením hodinové veselé estrády, která naplňuje význam slova divadlo beze zbytku.
„Je to fyzicky náročné představení. Zvládám osm rolí a patnáct převleků,“ říká v šatně herečka Tereza Lišková, když stírá z tváře šminky.

Kromě Saxany, kterou hraje Tereza Karásková, má všech zbývajících šest herců rolí hned několik. Divadelní scénář je podobný filmu a vychází ze stejných postav i situací. Hostující režisér Jiří Ondra děj neošidil ani o triky, které se z televize vžily do povědomí.
Jednoho ze tří grázlů, kteří jen využívají schopnosti Saxany a lživě jí slibují babské ucho, nazkoušel Adam Šmejkal. „Podle mě je Saxana nejlepším představením, které jsme kdy v Rozmáňu dávali,“ hodnotí stručně a jasně inscenaci herec Adam Šmejkal.

Petra Černocká, která vstoupila do dějin české kinematografie právě jako Saxana ve filmu Dívka na koštěti, mosteckou inscenaci ještě neviděla.
Na hradě Hněvín na slavnostech magistra Edwarda Kelleyho na svoji kultovní roli vzpomínala. Dokonce prozradila, že autoři chystají druhý díl. „Je to už úplně jiný film, napůl animovaný. Hraji tam matku školačky, která se shodou okolností dostane do podzemní říše, kde její maminka coby čarodějnice kdysi chodila do školy,“ uvedla Petra Černocká.

Dášeňka nebo Robinson

Mosteckou Saxanu - Dívku na koštěti uvedlo Divadlo rozmanitostí teprve před pár dny v premiéře. Umělecký šéf Antonín Klepáč potvrdil, že Saxanu diváci najdou na repertoáru nejméně celý příští rok.
Novou sezonu začnou umělci po Silvestru s novým šéfem. Antonína Klepáče vystřídá Tomáš Alferi. Do dramaturgického plánu nasadil mimo jiné hned dva trháky, obdobně známé z televize jako Saxana.
Koncem března Divadlo rozmanitostí odehraje v premiéře Dášeňku - Čili život štěněte z pera Karla Čapka.

Na podzim pak herci začnou zkoušet Robinsona Crusoa. „Aby byl výčet inscenací úplný, čeká nás i pohádka Haló Jácíčku, Kašpárek a krokodýl, Pan Pont,“ upřesňuje plán divadelních her na příští rok Tomáš Alferi.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video