Sokol jde cestou extraligových klubů | E15.cz

Sokol jde cestou extraligových klubů

Jiří Podhájecký Karviná

Týdeník Sedmička po dobu deseti týdnů nabídne deset sportů, do kterých mohou rodiče přihlásit své děti. Dnes začínáme s basketbalem.

V Karviné jsou zatím nejpopulárnějšími sporty házená a fotbal. Hned za nimi se řadí basketbal. Místní Sokol Karviná vybudoval během deseti let strukturu od mládeže až po muže. „Každý oddíl, který chce dobře fungovat, musí mít mládež. Myslím, že v okolí je jen NH Ostrava, BK Opava a náš oddíl, který vychovává mládež. Sokol nabízí rodičům možnost přihlásit své děti do našeho oddílu už v předškolním věku. V současné době máme v oddíle nejmladší členy ročník 2003,“ sdělil trenér žákovského družstva Martin Kopecký. Děti hrají a trénují ve dvou tělocvičnách v Karviné. Jedna je na ZŠ Družby a na ZŠ Majakovského. „Na Majakovského hrají a trénují děti do osmé třídy. Na ZŠ Družby hrají dorostenci a zároveň muži. Tělocvična už splňuje potřebné parametry pro klasický závodní basketbal,“ vysvětlil Kopecký. V současnosti si také rodiče vybírají sport pro své děti i podle finančních možností. „V našem oddíle rodič platí roční členské příspěvky ve výši dvou tisíc korun. Sokol pravidelně pořádá i letní soustředění, které rodiče musí uhradit sami. Nejedná se ale o žádnou drastickou sumu,“ sdělil Kopecký. Děti se v oddíle učí základům basketbalu, ale hlavně trenéři chtějí přivést více členů do tělocvičen a pomocí basketbalu je formovat. „Soutěže pak hrají děti zhruba až od třetí třídy. Do té doby je samozřejmě učíme všestrannosti,“ pověděl Kopecký. Podobného názoru je i ortopéd Fakultní nemocnice v Olomouci Jan Špička. „Děti by neměly od mala dělat jen jeden sport. Basketbal by rozhodně neměly dělat děti, které mají vrozené problémy s klouby nebo zády. Palubovka je dost tvrdý povrch na dětské klouby, ale když se vše dělá s mírou, tak každý sport je pro rozvoj dítěte dobrý,“ řekl Špička. Jedním z členů Sokolu Karviná, který pravidelně dochází na tréninky je Pavel Michalička, kterému je dvanáct let a basketbal hraje už čtvrtým rokem. „K basketbalu mě přivedl otec, který sám hrával závodně. I když je mi dvanáct, trénuji už s klukama o dva roky staršíma,“ pověděl šikovný Michalička. Rodiče mohou své děti přihlásit do oddílu po celý rok. „Nejmenší děti u nás trénují třikrát týdně a v létě se využívá i nové venkovní hřiště,“ pověděl na závěr Kopecký.

Autor: Jiří Podhájecký Karviná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.