Soumrak nad Osadou Míru, kde se kdysi přece tak krásně žilo | E15.cz

Soumrak nad Osadou Míru, kde se kdysi přece tak krásně žilo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úřady se obávají, že život v Osadě Míru může být nebezpečný. Osada je na spadnutí.

Radní Slezské Ostravy udělali zatím nevídaný krok. Poslali do Osady Míru v Kunčičkách své stavební experty, aby zaznamenali její stav. „Chodíme dům od domu, byt od bytu,“ popisuje slezskoostravský starosta Antonín Maštalíř. „Jsme zodpovědní za bezpečnost našich občanů a nebezpečí úrazu je tady veliké,“ míní Maštalíř.
Ulice s názvy Lihovarská, Vratimovská nebo Výhradní tvoří Osadu Míru, která začala vyrůstat někdy ve čtyřicátých letech minulého století. Ve zdejších domech je 526 bytů, z nich podle údajů slezskoostravské radnice je nejméně třetina v dezolátním stavu. Dezolátní stav, ten je tu ostatně zřejmý už na první pohled. Okna i dveře mnoha bytů jsou jednoduše zatlučena prkny, jako by tu před chvílí skončila právě válka. Okolí je zpustlé.Všechno zde patří RPG, jedné ze společností podnikatele Zdeňka Bakaly. „Problémy chceme řešit. Ale nejen naše baráky jsou ostudou města. Těch domů ve špatném stavu je hodně a nejde všechno udělat naráz. Proč úředníci obvodu nechodí i po domech v majetku obvodu, které jsou v obdobném stavu?,“ hájí realitní společnost RPG její mluvčí Petr Handl.

Vlhko, plíseň, prkna

„Nechtějí sem už nikoho stěhovat. Jak někdy vypadne, dají sem desky a zabijou to,“ popisuje praxi majitelů domů Lubomír Baláž, obyvatel Výhradní 8. Ve vchodě bydlí pět rodin, další tři byty jsou prázdné. Baláž, který se do Osady Míru nastěhoval před jedenácti lety, popisuje veškeré komplikace, které život ve starém domě s vybitými sklepními okny, přináší. „Je to hrůza, sklepem teče voda, okna nejdou zavřít, nikdo se o nic nestará,“ lamentuje Baláž. Obdobně mluví i jeho soused z Výhradní 12, zedník Michal Herák. „V bytech je plíseň a vlhko. Domy nejsou vůbec izolované. Musím větrat celý rok a to topím gamatama,“ stěžuje si Herák.
Výhradní 12 je mezi jinými domy výjimečná tím, že kolem ní jako jediného z domů stojí lešení. „Vyhořela nám tu střecha. Konečně teď to spravují,“ krčí Herák rameny. Jaký, že je tu život? Člověk si prý zvykne. Shodou okolností se právě Herákův syn stal před několika týdny obětí brutálního zločinu. U restaurace Koruna v Porubě ho bezdůvodně pobodala skupina mladíků kolem ve věku kolem osmnácti let. Případ vzbudil publicitu, mladíci skončili ve vazbě a Herákův syn naštěstí přežil. Nůž o pár centimetrů minul srdce. „Vidíte. Nic podobného se tady nikdy na osadě nestalo. V Porubě může být mnohem nebezpečněji,“ srovnává Herák.

Pláč za minulostí

Karel Mooc je jedním z mála starousedlíků, co zde pamatují lepší časy. Úhledné zahrádky před každým z domů, o které se staraly většinou hornické vdovy. Dříve tu bydlívali právě horníci. I místní kino se jmenovalo Horník. Rozpadající se Horník musela slezskoostravská radnice před několika týdny nechat zbourat. „Vlastníci se o budovu nestarali, stala se z ní nebezpečná ruina,“ vysvětluje Marie Stypková z radnice. Horníkem býval i Karel Mooc. „Pracoval jsme se Sakmarovci na Zárubku. Do Kunčiček jsem se nastěhoval v roce 1981. Bylo tu krásně. Ale někdy kolem roku 1995 sem začali stěhovat problémové lidi z celé Ostravy. Staly se z toho domy hrůzy. Nedávno jsem na lešení chytil zloděje, co se mi chtěl vloupat do bytu. Tvrdil mi, že se prý na lešení schovával před velkým psem. Každý rok se kolem domu snažíme zasadit něco zeleného, ale nezachráníme vlastně nic,“ stěžuje si bývalý havíř. A říká, že dnes by se ještě klidně na šachtu vrátil. „I když ti kluci dneska vydělají polovinu toho, co jsme kdysi vydělali my,“ povzdechne si Mooc.

O zahrádkách, čistotě a dobrých lidech tady mluví i obvodní zastupitelka Miroslava Majovská. „Bydlím tady odmalička, přes třicet let. Když jste nechali klíče na zemi, druhý den vám je donesli domů,“ vzpomíná Majovská na minulost. Teď mluví o úpadku a také drogách. „Použitou jehlu jsem našla už i za stěračem svého auta. To už bylo na mě opravdu moc. Volala jsme měšťáky,“ popisuje Majovská. „Každý dům by potřeboval opravu. Nic se s nimi neděje už desítky let. Nevím, proč RPG nic nedělá. Jestli nečekají na to, až se opravdu stane nějaké neštěstí a něco na někoho spadne,“ konstatuje Majovská.
Problémem je i výše místních nájmů. V bytech nižších katagorií platí starousedlíci ještě regulované nájemné, které je pár stokorun. A za ně nelze opravit prakticky nic.Z druhé strany tržní nájemné je pro místní lidi často nad jejich síly, nebo se za ně nevyplatí v takové čtvrti žít.
„Ve velkých bytech tady lidé platí jen holý nájem kolem šesti a půl tisíce korun měsíčně. I se službami vás pak takový byt vyjde skoro na jedenáct tisíc. Za ty peníze si t najdou bydlení v lepší části Ostravy,“ vysvětluje problematiku nájemního bydlení v Kunčičkách Majovská. Čtvrť nemá lékárnu, večerka s potravinami je ještě v klasické maringotce na jednom z místních dvorů a proslulý hostinec zvaný Kačabar, kam místní chodívali dokonce i na plesy, zkrachoval.

RPG. Plánujeme

Až bude mít slezskoostraská radnice zprávu o stavu Osady Míru hotovou, předloží ji společnosti RPG. „Můžeme nařídit, aby RPG zahájila v osadě alespoň takzvanou záchovnou údržbu. Jinak můžeme za stav tamních domů udělit i milionové pokuty,“ vysvětluje starosta Maštalíř, jak donutit vlastníky, aby se z obytných domů nestávaly nebezpečné barabizny před zřícením. „Během pár měsíců vznikne v Kunčičkách v jednom z našich domů komunitní centrum. Bude je provozovat Charita ostravsko-opavská, která má zkušenosti s Vesničkou soužití,“ říká o chystaných změnách mluvčí RPG Petr Handl. „Nejdůležitější je pracovat s lidmi, aby se sami zapojili. Podobně to děláme i v jiných obdobných lokalitách na Ostravsku, například na Liščině,“ vysvětluje Handl. Pak prý se teprve může Osada Míru změnit k lepšímu. „Už brzy počítáme alespoň s velkým úklidem,“ slibuje Handl.
Kumar Viswanathan ze sdružení Vzájemné soužití říká, že v začátcích je komunitní práce sdružení v nedaleké ulici Střádalů. „Uvidíme, jestli přibereme v Kunčičkách i další ulice. Každopádně snahou je, aby sociálně vyloučené lokality z Ostravy mizely,“ uvádí Viswanathan.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video