Sporná směrnice EU o sběru metadat je neplatná, zamítl ji evropský soud | E15.cz

Sporná směrnice EU o sběru metadat je neplatná, zamítl ji evropský soud

Datové centrum.
Datové centrum.
• 
ZDROJ: Microsoft

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodl, že sporná směrnice o preventivním uchovávání údajů o internetové a telefonní komunikaci odporuje unijnímu právu. Právní norma je tedy neplatná. Podle soudu v Lucemburku opatření znamenalo mimořádně závažný zásah do soukromí a osobních práv občanů.

V České republice zrušil Ústavní soud spornou část zákona o uchovávání dat v roce 2011, o rok později vstoupila v platnost novela, která podmínky skladování a zveřejňování údajů upravila.

Dnešní soudní verdikt, který unijní směrnici odmítl, se očekával. Znalecký posudek již loni v prosinci totiž uvedl, že norma je v plném rozsahu neslučitelná s takzvanou unijní chartou, tedy Listinou základních práv Evropské unie. Tento dokument evropského bloku upřesňuje základní práva.

„Evropská komise podrobí verdikt a jeho důsledky důkladné analýze,“ uvedla evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová. Tiskový odbor Evropské komise prozatím neoznámil, zda Brusel připraví nové znění směrnice, uvedl jen, že si EK ponechává všechny možnosti otevřené.

Operátoři měli uchovávat data až dva roky

Směrnice vyžadovala, aby telefonní a internetoví operátoři pro potřeby vyšetřovatelů po dobu nejméně šesti měsíců, nejdéle pak dva roky, uchovávali takzvaná metadata, tedy doprovodná a lokalizační data veškeré komunikace.

Z údajů bylo možné získat například informace, kdo komu telefonoval, odkud se hovor uskutečnil či jak dlouho trval. Samotný obsah rozhovorů operátoři neuchovávali. Aktivisté hájící lidská práva takovouto praxi považovali za nepřiměřený zásah do soukromí a tvrdili také, že omezuje svobodu vyjadřování.

Norma vyvolala odpor napříč Evropou
Směrnice, která od roku 2006 vyžadovala po členských státech uchovávání zmíněných dat, vyvolávala napříč Evropou velké kontroverze. Příslušné zákony odmítly ústavní soudy v Německu, Rumunsku a Česku.
Český Ústavní soud v březnu 2011 konstatoval, že norma nepřiměřeně zasahuje do soukromí lidí a chybí v ní mantinely a přesná pravidla pro využívání nashromážděných informací. Kritici se mimo jiné odvolávali na to, že policie data zneužívá například tím, že o ně žádá i v případě banálních případů, které nijak nesouvisí se závažnou kriminalitou.
Česká novela, která začala platit v říjnu 2012, proto stanoví, že policisté mohou získat telekomunikační data pouze při vyšetřování úmyslného trestného činu, jehož horní hranice trestní sazby je aspoň tři roky. Po skončení vyšetřování se také nově člověk, jehož údaje byly zjišťovány, o této věci dozví. V minulosti taková povinnost neexistovala.

„Směrnice tím, že stanoví povinnost uchovávat tyto údaje a možnost příslušných vnitrostátních orgánů k nim přistupovat, zasahuje mimořádně závažným způsobem do základních práv na respektování soukromého života a na ochranu osobních údajů,“ uvedl soudní dvůr.

Sběr metadat odpovídá obecnému zájmu

Soud ale zároveň konstatoval, že uchovávání údajů pro účely vyšetřování skutečně odpovídá cíli obecného zájmu a že sběr metadat, a nikoli obsahu, nezasahuje do podstaty základních práv na respektování soukromého života. Dodal však, že unijní zákonodárci překročili přijetím normy hranice vyváženosti a že lidé mohou mít dojem neustálé kontroly soukromí.

Směrnici u evropského dvoru napadla irská organizace Digital Rights Ireland, která hájí svobodu v digitálním světě, vláda rakouské spolkové země Korutany a také několik tisíc rakouských občanů, uvedla agentura DPA.

Média o dnešním verdiktu informují jako o přelomovém, neboť například Německo na rozhodnutí soudu vyčkávalo, aby podle výsledku mohlo připravit příslušný zákon o uchovávání dat.

Sledovat se nebude, řekl Ústavní soud

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.