Sport pro děti: Plavání zatěžuje svaly a neničí klouby | E15.cz

Sport pro děti: Plavání zatěžuje svaly a neničí klouby

Druhý díl seriálu Sedmičky o sportu pro děti v Praze se zabývá plaváním.

Když děti plavou v češtině, je to problém. Jestli chodí na plavání, můžou být jejich rodiče v klidu. Je to zdravý sport a navíc nestojí přehnaně moc peněz.

V Praze je zhruba dvacet plaveckých oddílů. Některé dělají pravidelné nábory, jiné se řídí školním rokem a nové zájemce přijímají jednotlivě.

„Adepti u nás absolvují trénink se skupinou menších dětí a individuálně posoudíme, na co mají,“ říká Blanka Holakovská. Vedoucí trenérka přípravky Motorletu se svým svěřencům věnuje v bazénu u stanice metra Radlická.

„Můj šestnáctiletý syn Honza plave už čtyři roky na USK a baví ho to, i když vstává brzo ráno. Měli jsme štěstí na trenérku Petru Plamínkovou, svěřenkyni Jaroslavy Passerové, která vychovala řadu reprezentantů,“ podotýká Jiřina Urbanová.

USK má, podobně jako další pražské oddíly, vytvořený systém sportovních tříd. Když jsou z dětí zdatní plavci, začnou trénovat na vyšší úrovni. „Tady ta spolupráce se školou klape, mají to tu šikovně zastřešené a jejich snaha je úspěšná,“ pochvaluje si Urbanová.

Výhodou plavání je poměrně vyvážené zatížení svalů po celém těle. A v porovnání s jinými sporty také nízké riziko zranění a malé opotřebení kloubů.

„Myslím si, že jde o dobrý a zdravý sport. Jenom se nesmí přehánět, ale to platí u všech odvětví,“ poznamenává lékař Jiří Mazur.

Plavání je užitečné pro život. Děti se díky němu naučí mimo jiné správně dýchat. „Samozřejmě není vhodné pro někoho, kdo má přímo respirační problémy. Jinak rozhodně nikomu neuškodí,“ hodnotí Mazur.

I z lékařského hlediska je nezanedbatelný přínos pohybu ve vodě pro postavu. Může tak výrazně pomoct i obézním dětem.

„Když neplavou v příliš studené vodě, mají šanci něco shodit. A například, když se vypracují a pokusí se třeba přeplavat kanál La Manche, zbaví se podle mých informací přibližně sedmi kilogramů tuku,“ přidává Mazur perličku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!