Svobodu lákají extrémní závody

Cyklista Milan Svoboda, který jezdí hlavně závody horských kol, má za sebou první sezonu mezi dospělými. Zpestřil si ji účastí na Adrenalin Cupu.

Devatenáctiletého Milana Svobodu přivedl k cyklistice před dvanácti lety jeho otec. Kolo si tak zamiloval, že když se v deváté třídě na základní škole rozhodoval, kam dál, zvolil sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem. V juniorské kategorii se představil i na čtyřech závodech Evropského poháru, ve kterých posbíral dvě druhá místa. V kategorii do třiadvaceti let zatím sbírá hlavně cenné zkušenosti.
„Největší rozdíl je v délce závodu a v konkurenci. Kvůli maturitě jsem nemohl trénovat podle svých představ, takže jsem se tuto sezonu spíše rozkoukával. A to mě ještě v budoucnu čeká přechod do elite, což bude ještě větší skok,“ uvádí Svoboda.

Od Konečného k závodům po Evropě

Svoboda, který s cyklistikou začínal u Vlastibora Konečného, se už díky závodům podíval na spoustu míst. Největší výzvou pro něj byly závody Evropského poháru.
„Jedná se o seriál závodů, který se jezdí v Rakousku, Maďarsku, Slovensku, Polsku, ale také u nás. Pokud se zrovna nejede Světový pohár, tak je na startu ohromná konkurence. Nechybí ani ti nejšpičkovější jezdci,“ přibližuje mladý cyklista. V silné konkurenci se neztratil a dvakrát se postavil i na stupně vítězů.
„Představil jsem se v Rakousku, Slovensku, Polsku a Česku. U nás a na Slovensku mi závody perfektně sedly a bylo z toho dvakrát druhé místo,“ popisuje Svoboda.
Devatenáctiletý biker si ale nejvíce užil závody v Belgii, kde je cyklistika hodně populární.
„Lidé tam cyklistikou žijí. Všechny jezdce povzbuzují a ani tolik nerozlišují, jestli se jedná o domácího závodníka nebo o cizince. Na závody tam chodí i čtyřicet tisíc lidí. Tohle u nás bohužel chybí. V Česku se o cyklistice moc nepíše,“ myslí si Svoboda.

Miluje adrenalin, jezdí extrémní závody

Talentovaného cyklistu lákají i extrémní vytrvalostní závody jako je Adrenalin Cup na Ostravici nebo Dolomitenmen v Rakousku.
„Bavil mě i cyklokros, ale tuto sezonu jsem ho kvůli problémům se zády nejezdil. Za to jsem si sezonu zpestřil Adrenalin Cupem. Musel jsem se hodně snažit, protože jsem nejel jen za sebe, ale za celý tým. Pokud se nám podaří sehnat sponzory, tak příští rok pojedeme na Dolomitenmena, který je ještě o hodně náročnější než Adrenalin na Ostravici,“ plánuje cyklista.