Uznávaný architekt přišel o licenci | E15.cz

Uznávaný architekt přišel o licenci

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přední zlínský architekt Ivan Bergmann dočasně ztratil licenci.

Respektovaný zlínský architekt Ivan Bergmann, který letos převzal Cenu města Zlína, přišel na dva roky o „kulaté razítko“. Sedmička zjistila, že licenci spoluautorovi rekonstrukce Baťova mrakodrapu odňala Česká komora architektů kvůli jeho pochybení na projektu bytových domů ve Zlíně-Podhoří. Na chyby v projektu upozornilo už vloni občanské sdružení Sad Podhoří. „Architekt Bergmann nesprávně uváděl počet bytů, počet podlaží, výšku a vzdálenosti budov od okolních domů a nesprávný výpočet parkovacích míst,“ uvedl předseda sdružení Karel Stoklasa.

Stížnost uznala Česká komora architektů jako oprávněnou. „Profesní pochybení mohly uvést v omyl účastníky stavebního řízení,“ konstatoval předseda dozorčí rady komory architektů Josef Panna s tím, že upřesnění rozsudku stavovského soudu není veřejné. Ivan Bergmann nepovažuje trest za tragédii. „Není to nic příjemného. Profesně to na můj ateliér velký dopad nemá, jde spíše o otázku prestiže,“ řekl Bergmann.

Trest však jeho práci ovlivní. „Architekt bez autorizace nemůže samostatně předkládat své projekty, nemůže se účastnit výběrových řízení,“ řekla advokátka Věra Stránská, která spolupracuje s komorou architektů. Magistrát navzdory trestu letos předal Bergmannovi Cenu města Zlína za rok 2008, přestože radní o výhradách k jeho práci věděli. „Cenu dostal za dlouholetý přínos městu. Ten je nezpochybnitelný,“ říká radní Martin Janečka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.