V programu divadla už „visí“ Netopýr

V hlavních rolích Tomáš Petřík, Dana Marková či Jaroslav Slánský. To je klasická opereta Netopýr v podání Městského divadla. Uvede ji 18. prosince.

Začíná ples a hlavní hrdina se chystá dobývat cizí slečny, které se ukážou být už jednou dobyté. Chce si pořádně užít, protože druhý den nastupuje do vězení za urážku úředníka. Na jevišti se objeví nadýchané róby sličných dam, vysoké cylindry mladých mužů a v kuloárech zaznějí salonní šprýmy.

Od Pavarottiho k Petříkovi

Režisér a zároveň umělecký šéf Městského divadla Kladno Tomáš Svoboda si pro operetu Netopýr pozval jako hudební dohled dirigenta brněnské muzikálové scény Karla Albrechta.

„Karel není jen dirigent, je především skladatel. Spolupracoval se mnou třeba na Trainspottingu v Ostravě či Kupci benátském v Krakově. Pro Kladno složil hudbu k inscenacím Jaromír Jágr Kladeňák a Všechno, co opravdu potřebuju znát,“ říká Svoboda.

Netopýr patří mezi skvosty operety. Skladatel Johann Strauss řídil v roce 1874 osobně jeho premiéru v Theater an der Wien. Netopýr poté začal plnit prázdnou pokladnu divadla a stal se nejhranější rakouskou operetou 19. století.

V historii Netopýra si hlavní role vyzkoušely i pěvecké hvězdy Luciano Pavarotti či Placido Domingo. Ten se ve Vídeňské opeře dokonce ujal dirigentské taktovky.

Záletníka Gabriela Eisensteina si v kladenském podání zahraje a zazpívá herec Tomáš Petřík.
„Ani na okamžik jsem neuvažoval o tom, že bych nabídku odmítl. Je to pro mě velká výzva. Ovšem při zkouškách se mi potvrdilo, že i když zpívám rád, pro Netopýra jen to nestačí,“ vysvětluje herec, kterého mohou diváci vidět například v Roku na vsi nebo v Rackovi.

Zkouškám pomohla učitelka zpěvu

Obsazení rolí vzešlo z konkurzu. „Na post Adély jsme přizvali hosta, operní pěvkyni Danielu Raichovou Smutnou. Je zároveň učitelkou zpěvu, což nám při zkouškách hodně pomohlo,“ říká Svoboda.
Netopýr je totiž podle něj pěvecky obtížnější než například opera Aida. „Tomáš Petřík je dobrý herec i zpěvák a kvůli tomu po něm často sahají muzikálové produkce,“ podotýká Svoboda.

Pro Petříka je Netopýr operetní premiérou. „Tento žánr jsem dosud nevyzkoušel. Nic jiného než dokonale zvládnuté řemeslo pěvecké, pohybové i herecké vás na jevišti nepodrží. Přiznávám, že při premiéře budu hodně nervózní,“ říká Petřík.

Ani pro kladenské divadlo není opereta běžným žánrem. „Chtěl jsem kladenským divákům dát najevo, že jim jejich divadlo bude nakloněno. Musíme to udělat nějakým konkrétním činem, a ne jen prohlášením v novinách. Tak to je tedy ten čin,“ říká umělecký ředitel divadla Svoboda.