Výlet do Břeclavi budoucnosti | e15.cz

Výlet do Břeclavi budoucnosti

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak uvidí Břeclav návštěvníci města za čtyřicet let? Bez aut a s krásnými parky.

Je sobotní dopoledne a starší manželský pár přijíždí moderním vlakem do Břeclavi. Ve vestibulu na nádraží si dají kávu v příjemné kavárně. V sousedním turistickém informačním centru se poradí, kde je ve městě nejlepší ubytování. Rozhodnou se, že nepojedou autobusem, který čeká hned před nádražím, ale že se projdou centrem pěšky.

Cestou nepotkají skoro žádná auta, protože většina z nich město objíždí po obchvatu. Manželé procházejí zámeckým parkem se vzrostlými stromy a ubytovávají se na zámku v luxusním hotelu. I tak může vypadat návštěva Břeclavi za čtyřicet let. Alespoň podle představ a plánů architektů.

Právě plánovaný obchvat, o kterém se lidé ve vedení města už deset let přou, by měl život v Břeclavi změnit nejzásadněji. „Výrazně by ulevil dopravě ve městě a umožnil by i vznik velkého logistického centra na okraji Břeclavi, které by pro město znamenal další rozvoj,“ myslí si starosta města Oldřich Ryšavý.

Manžele, kteří město navštíví v roce 2050, ale budou zajímat hlavně miniatury lednicko-valtického areálu, které jsou podle informací v průvodci jednou z nejdražších atrakcí ve městě. „Projekt zámeckého parku jsem vytvořil jako prostor s volnými loukami a se skupinami stromů. Uvnitř bude labyrint, který bude mít půdorys lednicko-valtického areálu a stane tak jeho symbolem. A v jeho úplném středu budou miniatury,“ popisuje svůj projekt Jiří Damec ze zahradnické fakulty v Lednici.

Na Avatara, nebo masáže?

Průvodce se zmiňuje i o vyhlášené restauraci v areálu bývalého cukrovaru, a tak se manželé domlouvají, že si tam zajdou na večeři. „Potřebujeme v budoucnu tento prostor nějak využít. Ideální by bylo, kdyby tam vznikly byty. Jejich stavbu ale asi bude muset zaplatit město. V minulosti se totiž žádný silný investor neobjevil,“ dodává Ryšavý.

Manželé se dohadují, jestli si zajdou do kina na film pro pamětníky Avatar, nebo jestli dají přednost vyhřívaným bazénům a masážím na břeclavském koupališti. Nakonec vyhrávají vodní radovánky. Pro zastaralé filmové triky už nemají pochopení. „Vsadil bych na to, že se koupaliště změní. Možná to bude už brzy. A pokud ano, tak za čtyřicet let může být i to nově opravené už zastaralé,“ myslí si tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video