Vztah ke sportu a pohybu by měly mít už sedmileté děti | E15.cz

Vztah ke sportu a pohybu by měly mít už sedmileté děti

Už malé děti je třeba vést ke sportu a pohybu, ilustrační foto
Už malé děti je třeba vést ke sportu a pohybu, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vztah ke sportu je potřeba u dětí vybudovat do sedmi let věku, zvýší se tak jejich odolnost vůči stresu. Tyto závěry vycházejí z analýzy psychologických profilů více než 72 tisíc lidí, které v průběhu několika let zpracovávala poradenská společnost Zaměstnanci.com. Až polovina mladých sportovců sice mezi 17. a 19. rokem cvičení nechá, správné návyky jim prý už ale zůstanou.

„Vzhledem k tomu, že správný návyk souvisí s vývojem mozku, je zásadní se sportem začít už v útlém dětství, nejpozději do sedmi let věku dítěte. Pokud se totiž vhodná doba propásne, je to nevratné. Člověk už ve stresové situaci nikdy nereaguje automaticky, ale celý život se správné reakci učí,“ tvrdí ředitel společnosti Filip Brodan.

Rodiče prý ale nemusejí se svým potomkem aktivně sportovat už od předškolních let, dítěti do čtyř roků stačí společné vycházky, jízda na odrážedle, s většími dětmi se už dá vyrazit na kolo nebo lyže. Zhruba do deseti let věku si pak dítě uvědomí, zda mu lépe vyhovuje skupinový nebo individuální sport. V tomto věku už by se měl výběr aktivit zúžit jen na několik nejoblíbenějších sportů.

„Nejpozději do deseti až třinácti let jsou předpoklady pro sport v mozku zformovány ze 40 procent a toto psychické nastavení už nikdy v životě nelze změnit,“ upozornil Brodan. Podle něho by se v tomto věku měl teenager zaměřit už jen na jeden či dva sporty a těm se věnovat naplno.

Nejproblematičtější období nastává kolem plnoletosti, kdy až polovina mladých s pravidelným pohybem skončí.

Analýza ukázala souvislost mezi sportováním a schopností přizpůsobit se. „Sportovci jsou oproti nesportovcům obecně lidsky adaptabilnější a méně často trpí stresovými návyky, jako je například přejídání, kouření, nadměrná konzumace alkoholu nebo třeba sledování televize,“ konstatoval Brodan. I když člověk v pozdějším věku cvičení nechá, mozku prý schopnost reagovat žádoucím způsobem zůstane.

Výsledky průzkumu zároveň přinesly zjištění, že zatímco muži se při sportu daleko víc zaměřují na výkonnost v jednom sportu, ženám vyhovuje dělat několik sportů najednou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video