Z ohně zachránili lidi, psa i morče

Táborští hasiči řeší neobvyklé požáry nebo nelegální skládky. Některé výjezdy končí smutně, jiné jsou kuriózní. Jako třeba záchrana psa z nádrže.

Co odepíše hasič na omluvu, že člověk za ním dorazí na schůzku později? „Ještě nehoří,“ reaguje Martin Petrák, vyšetřovatel u táborských hasičů. A pustí se do shrnutí zajímavých případů, u kterých s kolegy zasahoval v minulém roce.
Fotovoltaika dělá vrásky nejen vládě, ale i hasičům. Když začne hořet sluneční elektrárna, nikdo neví, co se stane. Zkušenosti chybí. V dubnu si museli hasiči z Tábora s takovým problémem poradit. Byl první svého druhu v Evropě.
„Měli jsme štěstí v neštěstí. Nevěděli jsme, zda je bezpečné hasit vodou. Fotovoltaiku nevypnete. Střídače napětí naštěstí samy vyzkratovaly,“ popisuje Petrák. Po zásahu v Čenkově u Tábora vznikla diskuse mezi hasiči po celé republice, jak se k požárům fotovoltaických elektráren postavit.
Další výjezd, který prověřil schopnost hasičů reagovat na nové situace, byl v únoru. Obyvatel sídliště Nad Lužnicí ohlásil únik vody. Najít příčiny dalo posádce zabrat. „Voda vytekla ze stupaček a důvod nebyl jasný. Po chvíli se ukázalo, že v jednom z horních pater hoří. Kouř ale cítit nebyl,“ vysvětluje Petrák.
Jednotka s pomocí dobrovolných hasičů ihned evakuovala obyvatele. V hořícím bytě nalezla mladého člověka, který zřejmě usnul u vaření. „Naši muži ho dostali z bezvědomí. Ale po převozu do nemocnice bohužel podlehl otravě splodinami,“ dodává. Záchranáři ale nezasahují pouze u požárů. Loni je povolala policie k zabezpečení velké nelegální skládky u Malšic. „Kolegové se tam potýkali snad se vším, na co si jen z chemie vzpomenete. Čpavek, žíraviny, mazací tuky, plasty. Různé koktejly by tam člověk vyrobil,“ vyjmenovává Petrák.
Na pomoc si táborští hasiči přivolali kolegy z chemické laboratoře v Kamenici. Ti odebírali vzorky, aby určili, s jakou opatrností se policejní vyšetřovatelé musí na skládce pohybovat.

Lovili podběrákem

Po náročných situacích je vítaným odlehčením lovení psa z vodní nádrže. „Myslím, že ho chlapi vylovili podběrákem. Chudák, nemohl ven kvůli zkoseným bokům a už byl hodně unavený,“ vzpomíná Petrák a dodává, že hasiči zachraňují z drátů i vzácné ptáky.
Před týdnem z hořícího domu v Plané nad Lužnicí evakuovali kromě deseti lidí dokonce morče. „Ještě tam byl papoušek. Ale toho se nám zachránit nepodařilo,“ uzavírá.